Teknologji

E pabesueshme, ky aplikacion është shkarkuar 2.8 milionë herë brenda një dite

Duket se epoka e Pokemon Go përfundoi. Në 24 orët e para, Super Mario Run e Nintendo ka thyer rekordin e lojës Pokemon në termat e shkarkimeve brenda një dite.

Read More »

Keni problem me baterinë e telefonit? Ja zgjidhja më efikase

Problemii i të gjithëve ditët e sotme është kur smartphone tyre ‘’konsumon’’ shumë bateri. Për fat të keq, edhe nëse merrni karikusen, jo cdo vend mund t’jua zgjidh problemin.

Read More »

Ky është testimi i sistemit të frenimit nga “Formula 1”

Nëse duhet të ndalet një veturë nga 320 km/h në zero atëherë sistemi i frenimit duhet të jetë në top formë. Që ky sistem të funksionoje si duhet dhe gjatë gjithë garës të ketë perfomancë të lartë, kompania lider për ...

Read More »

Facebook ngre mekanizma për luftimin e keqinformimit

Në kushtet kur në mbarë botën, por sidomos në Shtetet e Bashkuara po diskutohet për pasojat negative të keqinformimit, rrjeti më i madh social Facebook, ka nisur një fushatë për të parandaluar përhapjen e lajmeve të rreme. Debati u zmadhua ...

Read More »

Celularët nuk do kenë më nevojë për karikues

Studiuesit e Universitetit Michigan në saje të nano-teknologjisë zbuluan mënyrën për të krijuar energji, duke përdorur lëvizjet njerëzore. Ata bënë një pajisje, e cila duket si shirit elastik filmi. Shkencëtarët arritën me ndihmë të nano-gjeneratorit të “drejtojnë” një ekran LCD ...

Read More »

Edhe Facebook si Snapchat, ja cfarë mund të bëni tani me këtë aplikacion

Facebook shtoi filtra selfie në aplikacionin e komunikimit Messenger duke kopjuar kështu një tjetër veçori të Snapchat, Lentet. Përditësimi më i fundit përmban mijëra maska dhe efekte speciale të cilat aplikohen gjatë komunikimit me video në kohë reale. Sipas Facebook, ...

Read More »

Ja si po shpërthejnë aparatet iPhone, dhjetëra raste

Samsung mund të mos jetë kompania e vetme e madhe, që po përballet me probleme të pajisjeve që shpërthejnë në flakë. Kjo pasi në Kinë raportohet për disa raste të shpëthimit të iPhone –ve. Kompania për mbrojtjen e konsumatorit atje ...

Read More »

“Super Mario” Run vjen për pajisjet iPhone dhe iPad

Kompania Nintendo njoftohet se do të nxjerrë Super Mario Run për iPhone dhe iPad duke nisur nga dita e sotme, me një kosto shkarkimi prej 7.99 paund. Loja është paraqitja e parë e një karakteri të famshëm të Nintendos për ...

Read More »

Lajm i keq për ata që kanë makina të markës “Audi”

Modeli më i shitur i markës prestigjoze të automjeteve “Audi” rezulton me emetime të larta toksike nga testet e kryera nga ekspertët e Komisionit Europian, çka shton dyshimet për shkelje në atë që njihet si “njësia e luksit” të “Volkswagen”. ...

Read More »

Dhjetë fjalët më të kërkuara në Google gjatë vitit 2016

Zhvillimi i teknologjisë ka bërë që gjerat të jenë më të thjeshta për të gjithë përdoruesit virtualë. Ditën e sotme kompania Google, ka bërë publikë listë me 10 termat më të kërkuar për vitin 2016. Lista lidhet me ngjarjet dhe ...

Read More »