Teknologji

Kjo është makina më e shpejtë në botë….

Pa diskutim që modeli i ri i Lamborghinit i quajtur Huracan Performante është aktualisht automobili më i shpejtë në botë. Më 5 tetor 2016, shoferi testues Marco Mapelli shënoi rekord duke i përshkuar 20 kilometra në një rrugë rrethore për ...

Read More »

NASA zbulon asteroidin tjetër që po i afrohet Tokës

NASA ka zbuluar këto ditë një tjetër asteroid që ka kaluar shumë afër tokës i cili mësohet se ka qenë në unazën e satelitëve të orbitës së saj. Asteriodi ka kaluar për rreth tokës në një distancë 20 herë më ...

Read More »

Super-makina e re “Range Rover Velar”, që kushton 52 mijë euro

Range Rover Velar, është modeli më i ri i makinës, prezantuar sonte në Design Museum, në Londër, mes shumë të ftuarish Vip. Velar është projektuar dhe ndërtuar në Britani dhe është dërguar për testim në Afrikën Veriore, me qëllim shmangien ...

Read More »

BlackBerry rikthehet me një smartphone të ri, ja sa kushton

TCL, kompania kineze e njohur për prodhimin e televizorëve dhe telefonave Alcatel, ka sjellur KEYone, telefonin e shumëpritur të BlackBerry për 2017, në Mobile World Congress në Barcelonë. KEYone, më herët i thirrur Mercury, vjen për njerëzit që preferojnë tastierën ...

Read More »

Ja si Facebook parandalon vetëvrasjet

Facebook përdor inteligjencën artificiale për të parandaluar vetëvrasjet. Platforma, që prej kohësh punon me shoqata që merren me këtë temë, do të vendosë një mjet të ri për të njohur postimet e personave që japin sinjale alarmi. Sistemi aplikohet për ...

Read More »

Zbulohen fotot e Samsung Galaxy S8

Kane rrjedhur fotografite e smartfonit të ardhshëm së Samsung Galaxy S8. Evan Blass, që është njeriu pas shumë rrjedhjeve të dizajnit të pajisjeve teknologjike, para lansimit të tyre, tani ka postuar një fotografi që sipas tij është Galaxy S8 i ...

Read More »

Njihuni me modelin më të ri të Range Rover-it

Ashtu siç është paralajmëruar, kompania e njohur britanike Land Rover ka gati modelin e ri Range Rover, një model në formë të SUV-Coupes, i cili do të jetë rival i drejtpërdrejtë i modeleve të ngjashme të Mercedesit dhe BWM-së. Pra, ...

Read More »

Zyrtare, zbulohet dizajni dhe pamja që do të ketë “iPhone 8”

Zbulohet dizajni i iPhone 8 i cili pritet të prezantohet zyrtarisht në vjeshtë, kur do shënohet dhe 10 vjetori i iPhone. Ky telefon do jetë krejtësisht i veçantë, pasi ka një trup prej xhami, ndërsa pjesa e brendshme është prej ...

Read More »

“Porsche” krijon Laptopin 2500 dollarësh

Kompania gjermane e prodhimit të makinave Porsche është fokusuar edhe në krijimin e pajisjeve të shtrenjta. Në Kongresin Botëror të Celularëve është prezantuar edhe laptopi i tij. Laptopi hibrid, The Porsche Design Book One, mund të funksionojë dhe si tablet, ...

Read More »

Zbulohet “Bisha” që do të mbrojë presidentin amrikan Donald Trump

Ishte parashikuar të ishte gati që në ditën e inaugurimit, por tashmë është data 30 mars kur do të bëhet prezantimi i makinës me të cilën do të lëvizë presidenti amerikan Donald Trump. Megjithatë kur duhen ende 30 ditë nga ...

Read More »