Politika

I revoltuar, Rama i përgjigjet Blushit: Ne po bëjmë shtet, nuk na lëkund dot as…

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme i është përgjigjur deputetit Ben Blushi me vendosmërinë për të çuar më para reformat, sidomos atë në drejtësi dhe vettingun. Rama, duke iu referuar shprehjes së deputetit, ‘’O burra o trima, hoqët gozhdën, ngeli ...

Read More »

E fundit/ Trump i shkruan Ramës një letër

Trump i shkruan një letër kryeministrit Rama. Disa minuta më parë, Rama ka postuar në Facebook letrën e shkruar nga presidenti i SHBA-ve, Trump. Ky i fundit në letër falënderon shefin e qeverisë shqiptare për urimin ndërsa thekson se SHBA ...

Read More »

Ruci i përgjigjet kërkesave të opozitës dhe 4 kushteve: Mazhoranca, gati për tryezë

Përgjigja deklaratës së Partisë Demokratike i erdhi pak çaste më parë nga kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi. “Kjo maxhorancë ka qënë dhe mbetet e gatshme për dialog me opozitën. Ka shumë për të folur edhe për katër pikat ...

Read More »

Ambasadorja e BE Vlahutin: Ja pse e bleva vilën 1.6 milionë euro në Tiranë

Disa jave pasi u fol shumë për një vilë luksoze të Romana Vlahutin në Tiranë blerë me fondet e Bashkimit Europian vjen edhe përgjigja zyrtare e delegacionit në Tiranë. Përgjigja ka ardhur vjen pas kërkesës së eurodeputetes gjermane Ingeborg Grassle ...

Read More »

Protestuesit “rrethojnë” ambasadën maqedonase në Tiranë: Jo frikë nga gjuha e Nënë Terezës

Një grup të rinjsh anëtarë të “Klubi i Patriotëve të Rinj të PDIU-së” po zhvillojnë një protestë para Ambasadës së Republikës së Maqedonisë në Tiranë. Protesta e të rinjve të PDIU-së zhvillohet në mbështetje të partive politike shqiptare në Maqedoni, ...

Read More »

Vizita, BE publikon axhendën e plotë të Mogherinit në Tiranë

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë si dhe Zëvendës Presidentja e Komisionit Evropian Federica Mogherini do të vizitojë sot Tiranën për t’u takuar me krerët më të lartë shtetit. BE ka zbardhur axhendën ...

Read More »

Rama: Zjarrfikëset dhe botet e ujësjellësit ujisnin parcelat me drogë në Lazarat deri në 2013

“Deri dje, auobotet e zjarrfikëseve dhe ujësjellësit ujisnin parcelat me kanabis në Lazarat”. Kjo ishte deklarata e kryeministrit Edi Rama në një komunikim me median nga ministria e Brendshme. Rama u takua me drejtues te Ministrise se Brendshme dhe te ...

Read More »

Ish-ministri i LSI del hapur pro PD-së: Duhet të rrimë të gjithë në çadrën e lirisë

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani duket se tashmë mbështet opozitën. Ndërkohe qe LSI vijon t’i rezistojë ftesave të PD-së për t’iu bashkuar protestës dhe për të braktisur qeverinë, ish-ministri që vjen nga kjo forcë me sa duket e ka ndarë ...

Read More »

Ish-truproja i Berishës: Pendohem që nuk e hodha në det, kriminelë në cadrën e opozitës

Kur i përmend vitin 1997, njeriu më i afërt me Presidentin e aso kohe shpërthen në akuza. Sipas Izet Haxhisë, ish-truproja i Sali Berishës, viti 1997 i njohur ndryshe si pragu i Luftës Civile ka vetëm një shkaktar. “Ai quhet ...

Read More »

Misteri, Mogherini takon Palokën e Spahon, shmang kreun e PD Lulzim Basha

Vizita e Federica Mogherinit në Tiranë të premten nuk do të ndjekë rutinën e një axhende normale politike. Përfaqësuesja e lartë e Politikës së Jashtme dhe Sigurisë e Bashkimit Europian do të takojë presidentin Nishani, kryeministrin Rama, kryeparlamentarin Meta, por ...

Read More »