Politika

PD, Nishanit: Përse nuk duhet ta dekretosh Xhafajn si ministër të Brendshëm

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani duhet të refuzojë propozimin e kryeministrit, Edi Rama për emërimin e Fatmir Xhafajt si ministër të Brendshëm. Sekretari për Aksionin Qytetar në PD, Ervin Salianji, shton se “duke dekretuar 3 ministra brenda shtatë ditëve që ...

Read More »

Partia Socialiste shpërthen ndaj LSI: T’ju vijë turp që hidhni baltë ndaj Policisë!

Në vijim të akuzave dhe replikave të ashpra nga të dyja krahët lidhur me rolin që Policia ka luajtur në luftën kundër kanabizimit të vendit, një tjetër deklaratë e fortë në adresë të LSI-së ka ardhur nga PS. Nënkryetari i ...

Read More »

Vazhdimësia e koalicionit? Balla: PS në pritje, fjalën e ka LSI…!

PS pret një përgjigje nga LSI, për ftesën e bërë që nga Asambleja e dhjetorit. 1 prilli është dita e përvjetorit të 4 të koalicionit dhe socialistët presin konfirmimin nëse më 18 qershorit aleati në Qeveri, do të dalë përkrah ...

Read More »

PS dhe Partitë e tjera regjistrohen në zgjedhjet e 18 qershorit, LSI-ja ende jo…!

Partia Socialiste dorëzon zyrtarisht kërkesën e saj pranë Komisioni Qendror të Zgjedhjeve për t’u regjistruar si subjekt në garën elektorale të 18 qershorit. Kërkesa e PS-së do shqyrtohet dhe miratohet në mbledhjen e ditës së hënë të KQZ-së, sic njoftohet ...

Read More »

Basha shpërthen ndaj Ramës: Kujt i kujton ‘97 more i pafytyrë, do të shporrim

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi diten e shtune një bashkëbisedim me artistë dhe pedagogë në çadrën e ngritur para godinës së kryeministrisë. I ftuar aty me kete rast ishte dhe senatori italian Aldo Di Biagio. Duke iu referuar ...

Read More »

“Nga heqja e dhëmbëve deri tek vezët e nxehta nën sqetull ”, rrëfimi i torturave të Fatmir Xhafës

Valbona Maloku (Duka) me origjinë nga Kruja, sot 50 vjeç dhe me banim në Gjermani që prej viteve ’90 ka qenë një ndër të persekutuarit politik në kohën e diktaturës, ku babai i ka vdekur në internim dhe vëllai pasi ...

Read More »

Shkodrani “baltos” Ramën ke një vit që i thu Voltanës: Ti nuk di as me ma lyp, por…

Batutat e shkodranëve me Ramën e kanë zënë ngushtë kryeministrin, i cili ishte pregatitur për t’i vënë ai në lojë, mirëpo në disa raste nuk ka rezultuar kështu. Pak më parë u publikua rasti i një shkodrani, i cili e ...

Read More »

Deputetja e PD-së akuzon rëndë kryeministrin: Rama po provokon të persekutuarit me…

Pas qëndrimit të kreut të PD-së Lulzim Bashës në lidhje me emërimin e Fatmir Xhafës në postin e ministrit të Brendshëm, kanë reaguar njëzëri deputetët e PD-së. Këtë herë reagon deputetja Mimoza Hajdarmataj. Ajo e shikon këtë emërim pikërisht si ...

Read More »

Hahn “godet” liderët e rajonit: Duan të qëndrojnë gjatë në pushtet

Eurokomisioneri Johannes Hahn ka “goditur” liderët e rajonit duke u shprehur se ata duan të qëndrojnë gjatë në pushtet. Në një intervistë për DW, Hahn është shprehur se ka “lojtarë” të cilët prej shumë kohësh janë në pushtet dhe duan ...

Read More »

Reagimi, Rama e lexon ndryshe raportin e DASH për drogën dhe akuzat e LSI

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetin social Twitter, ne lidhje me me raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit. Rama ka publikuar një status ku shkruan : “Raporti i Departamentit të Shtetit provon sa shumë është bërë në luftën kundër ...

Read More »