Shendetesi

Kombinimi i sodës me limonin, receta e shtëpisë që kuron cdo sëmundje

Kombinimi i limonit dhe sodës ka një efekt shumë herë më të fuqishëm se sa kimioterapia. Pse ky fakt është mbajtur sekret? Duke qenë të vetëdijshëm për vetitë e fuqishme që ofron limoni, kjo është plotësisht në kundërshtim me interesat ...

Read More »

Zbulohet një efekt i ri që meshkujt kanë tek femrat…!

Meshkujt kanë një përbërës të padukshëm i cili i ndihmon femrat për riprodhim, thuhet sipas një studimi të ri. Por ky përbërës i padukshëm ka një efekt anësor jo fort të mirë – pasi përshpejton procesin e plakjes së femrave, ...

Read More »

Receta që po ‘çmend’ botën, ju djeg dhjamin vetëm me dy përbërës

Kjo është një recetë e cila është ideale për njerëzit që kanë yndyrë të tepërt. Mjerisht, në ditët e sotme, mungesa e ushtrimeve fizike dhe dieta e varfër, rrit yndyrën në gjak dhe është shkak për disa sëmundje të rrezikshme. ...

Read More »

Kurrësesi nuk duhet të pini ujë gjatë ngrënies, ja çfarë thonë studimet

Pirja e ujit gjatë ngrënies është dicka që e bëjnë shumë njerëz. Studimet së fundmi kanë bërë të ditur se kjo shprehi mund t’ju bëjë më shumë dëm sesa mirë.

Read More »

Keni problem me gjumin? Problemi mund të jetë ushqimi

Të gjithë n’a ka ndodhur të kemi problem me gjumin, duke fajësuar ndonjë stres, problem ose shqetësim shëndetësor. Por, sipas një studimi fajtor është dhe ushqimi.

Read More »

Përgjigjen mjekët: Ja përse udhëtimi me makinë ju shkakton të vjella

Një problem që shumica e njerëzve e kanë kur janë në një udhëtim me makinë, është ndjesia e e përzierjes së stomakut apo në rastin më të keq të të vjellës. Por ndonëse shumë prej jush mund ta kenë provuar ...

Read More »

Mjekët përgjigjen: Uji i ftohtë apo i ngrohtë, kush është më i mirë për organizmin

Nëse ju hidheni në ujë të ftohtë, dhe jashtë është shumë nxehtë, çfarë do të ndodhë me trupin tuaj? A është relaksuar apo ngrirë? Ndoshta e dini se uji i ftohtë i mbyll poret dhe tendosë lëkurën, ndërsa uji i ...

Read More »

Vëmendje/ Njihuni me 5 shenjat e hershme paralajmëruese të sulmeve në tru

Goditjet në tru ndodhin kur një zonë e trurit privohet nga rrjedhja e gjakut dhe oksigjenit. Qelizat në atë zonë të trurit fillojnë të vdesin. Goditjet varen nga shkalla e ashpërsisë që ndodhin, nga mpirje të përkohshme deri në paraliza ...

Read More »

Luftojeni stresin, këto ushqimet do t’ju vijnë në ndihmë

Për të luftuar stresin është një luftë e vështirë, pasi cdo gjë që n’a ndodh e shkakton atë. Por, sipas mjekëve, ka një zgjidhje për këtë problem.

Read More »

Dhimbja e kokës nuk duhet injoruar, disa herë ajo paralajmëron sëmundje që ju rrezikojnë jetën

Cdo ditë që kalon, shoqërohet me dhimbje koke, duke u bërë pjesë e rutinës. Por, sipas mjekëve, dhimbja e kokës nuk duhet anashkaluar, ka raste që ajo të ‘’njofton’’ për një sëmundje të rrezikshme.

Read More »