Kosova – Rajoni

Gjuriq: Serbia vazhdon betejën kundër pavarësisë së Kosovës

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar se Serbia do të vazhdojë betejën e saj me të gjitha mjetet që shteti ka në dispozicion kundër shpalljes së njëanshme të pavarësisë së Kosovës.

Read More »

Kosovë, deputetët e rinj premtojnë se do të punojnë më shumë

Legjislatura e pestë e Kuvendit të Kosovës ka sjellë edhe shumë emra të deputetëve të rinj, të cilët tash e tutje janë edhe pjesë e seancave të Kuvendit. Disa prej tyre i njohim nga shoqëria civile, siç është Fisnik Ismajli, ...

Read More »

Kosovë, edhe një vit i humbur në luftën kundër korrupsionit

Kosova ka humbur edhe një vit në luftën kundër korrupsionit. Kështu të paktën deklarojnë përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës dhe ata nga shoqëria civile. Drejtuesit e Agjencisë Kundër Korrupsionit, theksojnë se edhe pse

Read More »

Të huajt në Kosovë: A jetohet këtu?

Banorët të cilët kanë lindur dhe jetojnë ende në Kosovë mund t’i vërejnë ndryshimet e shumta që kanë ndodhur në vendin tonë që nga pas lufta. Por këtë gjë më së miri mund ta vërejnë ata të cilët kanë ardhur ...

Read More »

Shqiptarët për heqjen e “parkut të paqes”, serbët kundër

Barrikada e quajtur ‘Park i Paqes’ në qytetin që sot jeton i ndarë. Nostalgjia se një ditë do të bashkohet, vazhdon të shihet në mënyra të ndryshme nga përfaqësuesit shqiptarë dhe serbë të këtij qyteti. Përfaqësuesit shqiptarë insistojnë që ‘parku

Read More »

Janari diplomatik i Thaçit: E nis me një turne ballkanik me takime presidenciale

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, si duket nuk e ka në plan të pushoj në këtë fillimvit, para se të ndërmerr vizitat e para bilaterale.

Read More »

Daçiç: Do të bisedohet për statusin e komunave serbe në Kosovë

Nënkryetari i parë i Qeverisë serbe dhe ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq ka vlerësuar se është lajm i mirë që dialogu ndërmjet Beogradit e Prishtinës

Read More »

Kosovë, fëmija i parë i vitit 2015 lind vajzë

Kosovë, një 16 vjeçare bëhet nënë në minutat e para të 2015-ës Dafina Bejta, 16 vjeçarja nga Lipjani ka lindur vajzën e saj në minutat e parë pas orës 00:00.

Read More »

Jahjaga: Të ndërtojmë shtetin e së drejtës

Presidentja e Republikës së Kosovës, Jahjaga,në urimin e saj për Vitin e Ri, ka thënë se të gjithë duhet të kemi më shumë dashuri për vendin për të sëndërtuar ëndrrën për shtet të së drejtës.

Read More »

Familjarët kërkojnë ndricimin e fatit të të zhdukurve

Familjarët e të zhdukurve nuk i ndalë as të ftohtit. Me fotografitë e më të dashurve të tyre të zhdukur, ata sot dolën para ndërtesës së qeverisë për të shënuar ndërrimin e mot-moteve.

Read More »