Kosova – Rajoni

Kosova me vetëm 14.8 për qind menaxhere femra

Gati një e treta e të gjitha bizneseve në mbarë botën sot janë në pronësi ose menaxhohen nga gratë, thuhet në studimin e Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO). Sipas këtij studimi i publikuar këtë muaj, sa i përket përqindjes së ...

Read More »

Qeveria serbe: Nuk do ta pranojë marrjen e njëanshme të Trepçës

Qeveria e Serbisë nuk do ta pranojë marrjen e njëanshme të Trepçës nga Qeveria e Kosovës, raportojnë mediat serbe. Sipas tyre Fondi për Zhvillim i Republikës së Serbisë, që është pronar i shumicës së aksioneve të kësaj kompanie ka

Read More »

Graçanicë: Deri në 11:30 votuan rreth 7%

Zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Graçanicës, janë duke u zhvilluar normalisht dhe pa ndonjë problem të evidentuar deri më tash, kanë bërë të ditur zyrtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ). Për të parin e komunës së ...

Read More »

Kosovë, protestë kundër Jabllanovicit në Krushë të Madhe

Disa qindra vetë në fshatin Krushë e Madhe afër Rahovecit në Kosovë, kanë protestuar sot kundër ministrit për kthim dhe komunitete në qeverinë e Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq. Protestuesit kanë kërkuar që ai të shkarkohet.

Read More »

Kosovarët ndjekin paranë nëpër zona të luftës

Me largimin e SHBA-ve nga Afganistani, kontraktorët kanë filluar të kërkojnë çdo herë e më shumë punë me pagesa të majme nëpër Afrikë. Ora ishte rreth 4.30 e mëngjesit atë ditë korriku të vitit 2013, kur në Kabul, kryeqytetin afgan ...

Read More »

Të rinjtë serbë kërkojnë nga Vuçiç të kërkojë falje për krimet e kryera në Kosovë

Një organizatë joqeveritare e të rinjve serbë, Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut (YIHR), i ka dërguar qeverisë së Serbisë dy kopje të dy raporteve të OSBE-së, ku dokumentohen krimet që Serbia ka kryer në Kosovë.

Read More »

Kosovë, deri më 5 shkurt duhet të zgjidhet drejtori i AKI

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, bashkë me kryeministrin, Isa Mustafa i kanë më pak se tri javë afat për ta gjetur njeriun i cili do ta udhëheq shërbimin e inteligjent të shtetit.Kjo urgjencë ka ardhur si rrjedhojë e dorëheqjes së ...

Read More »

Kosovë, cilësia e naftës kontrollohet vetëm 3%

Një sasi e vogël e derivateve të naftës që importohet nga vende të ndryshme të Evropës në Kosovë, i nënshtrohet kontrollit për cilësi në dogana, kështu që ky produkt vazhdon të jetë i dyshimtë. Kështu thonë për Radion Evropa e ...

Read More »

Kosovë,mbahen zgjedhjet për kryetar të komunës në Graçanicë

Në Graçanicë raportohet se janë hapur të gjitha vendvotimet për zgjedhjet për kryetar të komunës. Në garë janë katër kandidatë, ndërsa të drejtë vote kanë më se 20 mijë zgjedhës. Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikallo, ...

Read More »

Athanassiadou: Greqia nuk e përjashton mundësinë që ta njoh Kosovën

 “Ne nuk e kemi njohur Pavarësinë e Kosovës, por kemi thënë që nuk e përjashtojmë mundësinë që ta njohim. Kjo është pikë që duhet ta kemi si referencë. Në mesin e pesë vendeve anëtare të BE-së, ne jemi më fleksibil”. ...

Read More »