Kosova – Rajoni

Thaci: FSK e gatshme t’u përgjigjet të gjitha sfidave të sigurisë në Kosovë

Forca e Sigurisë së Kosovës është e gatshme t’u përgjigjet të gjitha sfidave të sigurisë në tërë territorin e Republikës, ka deklaruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Këto komente, Thaçi i ka bërë gjatë takimit me Komandantin e Forcës së ...

Read More »

Detajet/”Kosova është Serbi”, ja kush ia dhuroi trenin e padëshiruar Serbisë

Treni që mbante të shkruar në disa gjuhë të botës parullën “Kosova është Serbi”, është një dhuratë e Rusisë për shtetin serb. Ky tren që ishte nisur nga Beogradi për në Mitrovicë, u ndalua në mes të rrugës, pasi Serbia pretendoi ...

Read More »

ANALIZA/ “Rusia dhe Serbia do të provokojnë trazira në Ballkan”

Analisti i njohur politik, Janusz Bugajski, i cili është njohës shumë i mirë i politikave Euroaziatike, në një deklarim për RTK ka folur për provokimet e fundit serbo-ruse në Kosovë dhe rajon. Provokimi i Serbisë me pasoja ndërkombëtare Bugajski: “Pa ...

Read More »

Thaçi: Qytetarët të mos frikësohen, ja kush na mbron ndaj Serbisë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në intervistën ekskluzive për RTK, tha se nga kontaktet që i ka pasur në SHBA, edhe nga persona të afërt me presidentin e ri Trump, Kosova e ka të konfirmuar përkrahjen e SHBA-ve. Sipas tij, ...

Read More »

Shkrimi i gazetës serbe: S’duam luftë me Kosovën!

E përditshmja serbe “Blic” në një artikull të shkruar sot kundërshton deklaratat e presidentit serb Timoslav Nikoliç e kryeministrit Vuçiç. “Vetëm luftë të mos ketë”- ky është titulli në faqen kryesore të gazetës shkruan LajmiFundit.al. Në faqen e parë të gazetës ...

Read More »

Reagimi/ “Serbia shpif! Në hekurudhë nuk u vendos eksploziv për të ndaluar trenin”

Policia e Kosovës ka reaguar gjatë ditës së sotme, në lidhje me deklaratën e zyrtarit serb Milovan Drecun, që ka thënë se gjatë hekurudhës Beograd – Mitrovicë ishte vendosur eksploziv. Por se pretendime të tilla janë hedhur poshtë nga ana ...

Read More »

CNN: Kosova dhe Serbia po flasin për luftë!

Treni propagandues dhe provaktiv serb është bërë lajm botërorë. Ndalja e tij nga autoritetet e Kosovës që ta vazhdonte rrugën nga Beogradi për në Mitrovicë, ka ngjallur reagime të shumta në Serbi. Derisa një vendim i tillë është përshëndetur në ...

Read More »

Thaçi për Reuters: Serbia po tenton të aneksojë veriun e Kosovës

Serbia planifikon që të shkëpusë një pjesë të veriut të Kosovës siç ka bërë Rusia me rajonin Krimea të Ukrainës më 2014, ka thënë presidenti Hashim Thaçi për Reutersin, në kohën kur dy vendet fqinje ballkanike po tregtojnë akuza se ...

Read More »

“Serbia po provokon për të kërkuar ndërhyjren e Rusisë”

Intervistë me Jelena Miliq, kryetare e Qendrës për Studime Euroatlantike në Serbi. Miliq u largua nga podiumi i një interviste të përbashkët me kryeministrin Vuçiq. Ajo mendon se Serbia po provokon ndërhyrjen ruse. Deutsche Welle: Zonja Miliq, të dielën në ...

Read More »

VIDEO/ Ish-ambasadori i OSBE-së injoron keqas Hashim Thaçin

Ish-ambasadori i OSBE-së në Kosovë, William Walker ka injoruar keqas Hashim Thaçin gjatë një ceremonie të mbajtur në Reçak. Ai ka qenë atje bashkë me Presidentin e Kosovës, por nuk ka folur asnjë moment me të dhe i ka kthyer ...

Read More »