Kosova – Rajoni

Vuçiç “në luftë” me Thaçin për Ushtrinë e Kosovës

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka reaguar pas deklaratave të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, pas qëndrimit të këtij të fundit për ushtrinë e Kosovës. Pak ditë përpara se Vuçiç të takojë kancelaren gjermane Angela Merkel, ai ka paralajmëruar Thaçin, ...

Read More »

Arrestohen tre të dyshuar për atentatin ndaj politikanit Azem Vllasi

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person në lidhje me tentim-vrasjen e avokatit Azem Vllasi. Fillimisht Policia kishte arrestuar Murat Jasharim, Avni Llumenicën, kurse në orët e mbrëmjes është arrestuar edhe një i dyshuar i tretë për përgatitjen e ...

Read More »

Kalon në Qeverinë e Kosovës projektligji për formimin e ushtrisë

Ministria për FSK-në procedoi mendimin për projektligjin në Qeverinë e Kosovës. Sipas planifikimit, Ministria për Forcën e Sigurisë të Kosovës (MFSK), tani më ka përgatitur dhe ka proceduar për në Qeverinë e Republikës së Kosovës, mendimin për Projektligjin Nr 05/L-156, ...

Read More »

Thaci u shkruan vendeve të NATO-s: Krijimi i ushtrisë së Kosovës ndihmon paqen

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në prag të takimit të Këshillit Veriatlantik të NATO-s, ia ka dërguar një letër sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe shteteve anëtare të NATO-s. Në këtë takim pritet të diskutohet edhe për inicimin ...

Read More »

Serbia mban të bllokuar interkonjeksionin Shqipëri-Kosovë

Afati i përcaktuar për Serbinë, 31 dhjetori 2016, u shkel dhe Serbia nuk pritet të ketë pasoja nga kjo shkelje, ndërsa Shqipëria dhe Kosova po paguajnë rreth 70 milionë euro kredi për një linjë interkonjeksioni që nuk ka funksionuar asnjë ...

Read More »

Këshilli i NATO-s merr vendim unanim për ushtrinë e Kosovës

Një zyrtar i lartë i NATO-s i ka deklaruar gazetës “Zëri” se propozimet e fundit për ushtrinë janë të padobishme dhe, sipas tyre, i mbetet Këshillit të Aleancës Veriatlantike që të marrë një vendim unanim politik rreth mënyrës së bashkëpunimit ...

Read More »

Kosova e gatshme për formimin e ushtrisë

Në organizim të Qendrës Kosovare për Studime të Sigurisë po mbahet tryeza me temë “Si të procedojmë me formimin e ushtrisë?”. Kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme Siguri dhe Mbikëqyrje të FSK-së Daut Haradinaj, tha se ushtria mund të ...

Read More »

Avokati Azem Vllasi: Më plagosi një tentator i porositur

Avokati Azem Vllasi ka thënë se “sulmuesi kishte një armë zjarri me silenciator dhe sipas karaktersitikave ishte një atentator i porositur”. Kështu ka deklaruar, avokati Vllasi, për Radion Evropa e Lirë. Ai si dihet u plagos të hënën në mëngjes, ...

Read More »

Serbia pret ndihmë nga Rusia për ndalimin e ushtrisë së Kosovës

Të martën, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dërguar në Parlament një draft-ligj që parashikon transformimin e FSK-së në forcë të armatosur, përkatësisht ushtri. Plani është kritikuar të Mërkurën nga shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili shprehu brenga me ...

Read More »

Tremben mediat serbe: Kosova po blen avione

Gazeta beogradase Blic del me një lajm bombastik në faqen e parë duke spekuluar se Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, do të blejë helikopterë për ushtrinë e Kosovës. Gazeta më tutje vazhdon me spekulimin se pilotët për këta helikopterë do ...

Read More »