Kosova – Rajoni

Serbët sulmojnë Skënderbeun në Gjenevë, grisin fotot e Haradinajt

Shqiptarët me banim në Gjenevë të Zvicrës, kanë njoftuar se sot në orët e para të mëngjesit rastësisht kanë parë bustin e Skënderbeut të dëmtuar dhe mbuluar nga balta e bora. Kurse pranë bustit të heroit kombëtar, kanë gjetur edhe ...

Read More »

AAK: Rasti Haradinaj dhe treni, janë pjesë e të njejtit skenar

Ngjarja me Trenin, është provokim i radhës dhe përpjekje për destabilizim të situatës në Kosovë! Provokimet e njëpasnjëshme të Serbisë ndaj Kosovës, janë rezultat i politikës nënshtruese të Qeverisë së Kosovës dhe qasjes së gabuar në bisedimet me Beogradin! Reagimi ...

Read More »

Policia e Kosovës flet për ndaljen e trenit serb dhe “bombën” në hekurudhë

Policia e Kosovës njofton se si institucion i zbatimit të ligjit lidhur me paralajmërimet e qarkullimit të trenit nga Serbia për në Republikën e Kosovës (RKS), ka ndërmarr të gjitha veprimet konform Kushtetutës së Kosovës, ligjeve në fuqi dhe planit ...

Read More »

FOTO/ “Pamje lufte”, Polici i Kosovës i shtrirë në borë në mbrojte të vendit

Fotografia e ditës vije nga Mitrovica, qyteti shumë i përfolur në orët e fundit. Provokimi i radhës serb i ka detyruar forcat e sigurisë së Kosovës që të jenë në nivel të detyrës. Njësia speciale e Kosovës ka treguar edhe ...

Read More »

Enver Hoxhaj: Do ta mbrojmë prapë integritetin e Kosovës si shtet

Ministri i Jashtem i Kosoves Enver Hoxhaj ka reaguar per kthimin e trenit te nisur nga Serbia ne drejtim te Kosoves. Ja cfare shkruan Hoxhaj ne faqen e tij zyrtare: Shteti i Kosovës ndaloi sot trenin ilegal të nisur nga ...

Read More »

“Blindohet” veriu i Kosovës, autoblinda e mjete të policisë në gatishmëri, ja video

Autoblinda dhe automjete tjera të shumta të policisë speciale tashmë kanë marrë rrugën drejt veriut të Kosovës. “Indeksonline” publikoi pamjet e Njësisë Speciale, në gatishmëri për të ndërhyrë për të frenuar hyrjen e trenit me simbolet e Serbisë në territorin ...

Read More »

Treni serb, Isa Mustafa: Kosova s’do lejojë provokime të tilla

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp, tha se treni serb nuk do të futet në Kosovë dhe se kthimi i tij prapa është veprimi i duhur. “Kthimi prapa i aktij treni është veprim i ...

Read More »

Tragjedi njerëzore në Mesdhe, mbyten në det 100 refugjatë

Mbyten më shumë se 100 refugjatë në Detin Mesdhe, ndërkohë që gjendeshin në një varkë duke që udhëtonte nga Libia për në Itali. Nëndetëset italiane kanë qenë në kërkim të të mbijetuarve të anije ku udhëtonin më shumë se 110 ...

Read More »

Kryeministri serb Vucic kërcënon Kosovën: Ky është paralajmërimi i fundit

Me tone kercenuese, Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç iu drejtua Kosoves në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat në Beograd. Vucic paralajmëroi qeverinë e Kosovës që të mos ndërhynte për udhëtimin e trenit në drejtim të Mitrovicës. “Kurir” shkruan se ...

Read More »

Reagon Vetëvendosja: TRENI I NEGOCIATAVE

TRENI I NEGOCIATAVE Treni i linjës Beograd-Mitrovicë, i cili cenon tutje sovranitetin e Kosovës, është produkt i pastër i negociatave pa parime e pa kushte të shtetit tonë me Serbinë. Dhe sikurse për koncesione të tjera, përgjegjësit kryesor edhe për ...

Read More »