Kosova – Rajoni

Një person qëllohet me armë në Prishtinë

Një persona është qëlluar me armë zjarri nga dy të dyshuar për shkak të një mosmarrëveshje rreth një borxhi. Rasti ka ndodhur në Prishtinë, ku viktima është dërguar në QKUK për trajtim mjekësor, kurse, dy të dyshuarit janë larguar në ...

Read More »

Kosovë, mbahen zgjedhjet për kryetarin e ri të Komunës Drenas

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka dhe kryeshefi ekzekutiv i SKQZ-së, Enis Halimi do të përcjellin nga afër procesin e votimit në komunën e Drenasit. Ata do të vëzhgoje për së afërmi qendrën e votimit, në shkollën fillore ...

Read More »

Kosovë, arrestohen tetë persona të dyshuar për borxh të paligjshëm

Tetë persona janë arrestuar me dyshimin e bazuar se kanë kryer veprën penale, “organizim i skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm”. Personat në fjalë janë arrestuar pas hetimeve disa mujore të kryera nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe ...

Read More »

ITU ia ndan Kosovës kodin telefonik shtetëror 383 më 15 dhjetor 2016

Në bisedimet që zgjaten tre ditë në Bruksel e që përfunduan sonte, u konfirmuan obligimet finale zbatuese për çështjen e kodit shtetëror telefonik për Kosovën. Ky proces u përmbyll me sukses me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, me të cilin u ...

Read More »

Arrestohen 16 persona për organizim të skemave piramidale

Policia e Kosovës arreston 16 persona të dyshuar për konsumim të veprave penale: ,,organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të jashtëligjshëm” dhe veprën penale, krim të organizuar”. Policia e Kosovës, konkretisht Departamenti i Hetimeve më, 1 dhjetor 2016 ka ndërmarrë ...

Read More »

Policia e Kosovës ndërmerr aksion në shkallë të gjerë

Policia e Kosovës ka realizuar një aksion të gjerë policor nëpër lokacione të ndryshme në disa rajone të Kosovës Aksioni policor ka filluar mbrëmjen së enjtes. Klan Kosova, ka raportuar dje vonë se janë arrestuar dy zyrtarë të Administratës Tatimore ...

Read More »

KFOR-i hap uren e re mbi Bistrice

KFOR-i do të organizojë ceremoninë e hapjes së urës së re të ndërtuar mbi lumin Bistricë, gjegjësisht në mes të komunës së Zveçanit dhe komunës së Leposaviqit, e cila ka për qëllim të mbështesë popullatën vendore dhe të përmirësojë mjedisin ...

Read More »

Njohja nga Singapori, Thaçi: Po forcojmë pozitën e vendit në botë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka falënderuar Singaporin, që këtë të enjte njohu pavarësinë e Kosovës. Faleminderit Singapor për njohjen e Kosovës si shtet i pavarur. Shumica e vendeve të Kombeve të Bashkuara e kanë bërë këtë, kështu Kosova po ...

Read More »

Kosova merr 78 milionë euro nga BE-ja

Pas miratimit të Ligjit për Marrëveshjen Financiare për IPA 2015 ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, Kosova ka përfituar 78 milionë euro. “Këto para do të përdoren për hapjen e vendeve të reja të punës, zhvillimin ekonomik, luftën kundër korrupsionit dhe ...

Read More »

Policia e Kosovës pajiset me një super-makine

Agjencioni për Administrim të pasurisë të Sekuestruar dhe Konfiskuar, ka konfirmuar se Policisë së Kosovës ia ka dhënë një veturë BMW X6. “Kjo veturë është dhënë në shfrytëzim në përputhje të plotë me Kodin e Procedurës Penale dhe Ligjin për ...

Read More »