Kosova – Rajoni

Vuçiç tërhiqet përfundimisht: Duhet t’i harrojmë armët

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar sonte nga Davosi i Zvicrës së edhe Kosova edhe Serbia duhet t’i harrojnë armët dhe për gjithçka të bisedojnë. Përvec kësaj, Vuçiç në pyetjen e gazetarëve që të komentoj deklaratën e Nikoliç i ...

Read More »

Vucic ankohet tek SHBA: Me trenin provokoi Kosova, jo Serbia

Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç, është takuar me zv/Presidentin amerikan, Joe Biden, të cilit i ka deklaruar se nuk ishte Beogradi, por Prishtina ajo që provokoi në çështjen e shumëpërfolur të trenit që u bllokua në veri të Kosovës. Në një ...

Read More »

Haradinaj takohet me shqiptarët në Francë: Së shpejti kthehem në Kosovë

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka zhvilluar një takim me shqiptarët në Francë, ku i ka falënderuar për përkrahjen pas arrestimit. Haradinaj është takuar me nje grup shqiptarësh në lokal, ku flet për arrestimin e tij ...

Read More »

Zv.kryeministrja e Serbisë sulmon ashpër Nikoliçin: Nuk e di pse s’kemi ushtri në Kosovë

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja në Qeverinë e Serbisë, Zorana Mihajlovic, ka thënë se “nga zyrtarët më të lartë të shtetit pritet që të përgjigjen me qetësi dhe urtësi ndaj provokimeve të Prishtinës”. Komunikata i është dërguar Presidentit, Tomsilav Nikolic, dhe në ...

Read More »

Boshnjakët tallen me serbët, “çojnë” tren me këtë mbishkrim në Serbi

Gazeta e njohur boshnjake “Dnevni Avaz” i ka kushtuar vëmendje trenit serb, që u nis nga Beogradi për në Mitrovicë dhe që u ndalua prej autoriteteve të Kosovës. Kjo gazetë shton se treni në fjalë ka tensionuar raportet mes Beogradit ...

Read More »

SHBA: Kosova shtet i pavarur, ka të drejtë të kontrollojë kufijtë e saj

Ambasada e SHBA-së në Kosovë i dha sot mbështetje autoriteteve të Kosovës në vendimin për ndalimin e trenit serb që të hyjë në territorin e Kosovës. Në një deklaratë, ambasada thotë se Kosova ka të drejtë t’i kontrollojë kufijtë e vet. ...

Read More »

Rusia flet për herë të parë për incidentin e trenit të Serbisë në Kosovë

Shqiptarët nuk duhet të jenë prezentë në zonat e banuara me serbë. Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov komenton në një konferencë shtypi zhvillimet në Ballkan, shkruan DW. Lavrov u shpreh se në Ballkan po rriten fuqishëm tensionet dhe se ...

Read More »

Policia bashkon pozitën me opozitën, Hyseni: Ja prapaskena e zbrapsjes së trenit

Për situatën e sigurisë në vend pas ngjarjes me trenin serb i cili u pengua që të hyjë në Kosovë, në Komisionin për Siguri dhe Punë të Brendshme dhe Mbikëqyrje të FSK-së ka raportuar ministri i Punëve të Brendshme, Skënder ...

Read More »

Shtypi gjerman kritik ndaj Serbisë: Dy fytyrat e Aleksander Vucicit…!

Mediat gjermane shkruajnë sot për tendosjet në raportet mes Kosovës dhe Serbisë, për shkak të trenit. Vuçiqi po tregon disa fytyra… Gazetari i të përditshmes “Frankfurter allgeimeine Zeitung” Michael Martens shkruan për “Dramën hekurudhore në Kosovë”, me fjalët se “disa ...

Read More »

Në Serbi e kryqëzojnë Vucicin: Provokimi me trenin ishte budallallëk

Provokimi me trenin ishte “budallallëk”, thuhet në Beograd. Mediat qeveritare thonë se vetëm politika e “urtë” e kryeministrit Vuçiq e ka evituar konfliktin e armatosur. Por të tjerët paralajmërojnë. Vetë qeveria e ka kijuar krizën, sepse ajo është përgjegjëse për ...

Read More »