Kosova – Rajoni

Maqedoni, protesta kundër platformës shqiptare: Vdekje ose liri!

Qindra protestues në Prilep të Maqedonisë sërish mbrëmjen e djeshme kanë protestuar kundër platformës shqiptare dhe kundër dygjuhësisë. Protestuesit kanë marrshuar në rrugët e Prilepit duke thënë “JO” për dygjuhësinë dhe debatit për ndryshuar himnin dhe flamurin dhe stemën e ...

Read More »

“Kosova të ketë ushtri të sajën”, NATO i përgjigjet letrës së Hashim Thaçit

NATO ka reaguar pas letrës së dërguar nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi për transformimin e FSK-së në ushtri. NATO bën të qartë se nuk lëviz nga pozicionet e deklaratës së fundit të shefit të saj, drejtuar ditë më parë ...

Read More »

Rama nga Sarajeva: Ja e vërteta e sherrit Mustafa – Vuçiç

Kryeministri Edi Rama ka folur me gazetarët në Sarajevë, në lidhje me zhvillimet ne Samitin e zhvilluar me vendet e rajonit. Rama ka folur edhe për “sherrin” e raportuar në media të ndryshme të Ballkanit, mes Aleksandar Vuçiç dhe Isa ...

Read More »

Vidhnin klientët e bankave, arrestohet banda e ‘’skifterëve’’

Shtatë persona kanë rënë në pranga në Prishtinë, pasi dyshohet se kanë “hyrë në sistemin kompjuterik” dhe kanë “klonuar kartat bankare”.

Read More »

Thaci nga Gracanica: Serbia rrënoi 300 xhami në Kosovë, bëri gjenocid

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se Serbia ka kryer spastrim etnik dhe gjenocid në popullatën e Kosovës. Ai duke folur në një debat me përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe medieve në Garaçanicë ka thënë se e gjithë bota ...

Read More »

Sherr mes Isa Mustafës dhe Aleksandër Vuçiçit në restorant në Bosnje, Rama spektator

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe ai i Kosovës, Isa Mustafa siç dallohet qartë edhe nga shprehjet e fytyrës kanë kaluar jo mirë në darkën që po konsumonin në Sarajevë. Në këtë darkë ishte i pranishëm edhe Kryeministri i Shqipërisë, Edi ...

Read More »

Cfarë po ndodh në Sarajevë? Edi Rama dhe Isa Mustafa takim “kokë më kokë” me Aleksandër Vuçiç

“Gjithçka mund të ndodhë në Sarajevë”- ky është përshkrimi i kësaj fotoje të publikuar në “Twitter” ku shfaqen në tavolinë, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe Kryeministri i Serbisë, Aleksader Vuçiç. Ata janë fotografuar në një ...

Read More »

Stoltenberg njoftohet për ushtrinë e Kosovës

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka ritheksuar se gjatë ditës së djeshme i ka dërguar letër Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, e që ka bërë të ditur se shkurtimisht ka paraqitur të gjitha argumentet kushtetuese, ligjore dhe politike ...

Read More »

Letra e Thaçit dërguar kreut të NATO-s: Nuk pyesim Serbinë për ushtrinë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka publikuar në “Facebook” letrën që i ka dërguar Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në lidhje me transformimin e ushtrisë së Kosovës. Kreu i shtetit shprehet se Prishtina nuk duhet të marrë leje ...

Read More »

Vendimi i Isa Mustafës “çmend” Serbinë, reagon ashpër Ivica Daçiç

Qeveria e Kosovës ka marrë vendimin që të gjitha pasuritë e paluajtshme të regjistruara në emër të RSFJ-së, t’i regjistrojë në emër të Kosovës. Ky vendim i qeverisë në Prishtinë është komentuar edhe nga ana e ministrit të Jashtëm serb, ...

Read More »