Kosova – Rajoni

Vuçiç do t’i kërkojë sqarim Thaçit, për futjen ROSU në veri

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka folur për mediat serbe duke komentuar takimin e nesërm në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë, që do të mbahet në nivel kryeministrash dhe presidentësh të të dyja vendeve. Sipas “B92”, kryeministri në një konferencë të ...

Read More »

Arrestohet vëllai i ish-ministrit, kapet me drogë

Marko Jabllanoviç, vëllai i ish ministrit Aleksandar Jabllanoviç është arrestuar sot në Serbi. Ai është arrestuar në qytetin e Kralevës. Burime të lajmi.net nga veriu i Kosovës bëjnë të ditur se ai është kapur me drogë. Marko Jabllanoviq, i lindur ...

Read More »

Thaçi zbulon se për çfarë do të bisedohet në Bruksel me serbët

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në emisionin Info – Box të RTV Dukagjini, ka theksuar se nesër në Bruksel, në vazhdën e dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë, për normalizimin e marrëdhënieve në mes dy vendeve, do të kërkohet tërheqja ...

Read More »

Vuçiç, mesazh Kosovës: S’kam shpresë te dialogu. Mos luani me mjete dhe me armë

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka thënë se nuk ka shpresa të mëdha përpara vazhdimit të nesërm të dialogut me Prishtinën nesër në Bruksel, por se ai shpreson në një mesazh të qartë të BE-së në lidhje me siç ka thënë ...

Read More »

Izraeli jep alarmin për luftë: Serbia fut trenin përsëri, bashkë me ushtrinë

Treni serb me slogane kundër shtetit të Kosovës që provoi të futet në Kosovë është një kujtim, më shumë se simbolik, për luftërat brutale të viteve 1990 në Ballkan, shkruan ‘DEBKA File’, uebsajti i inteligjencës ushtarake në Izrael, njofton Klan ...

Read More »

Ramush Haradinaj: Nuk do të ekstradohem në Serbi

Qendrimi i Francës, akuzat e Serbisë, sjellja e autoriteteve të Kosovës, mundësia e ekstradimit, dialogu me Serbinë… janë vetëm disa nga temat për të cilat Haradinaj flet në bisedën me Deusche Welle-n. DW: Zoti Haradinaj, ju po mbaheni në Francë ...

Read More »

Ish-ministri britanik: Trump mund ta rindezë konfliktin e Kosovës

Ish-ministri i Britanisë së Madhe për Evropën, Denis MacShane, në një koment të botuar në numrin e sotëm të gazetës së njohur britanike The Independent, shkruan se Donald Trump, presidenti i posazgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, “aksidentalisht mund ...

Read More »

Haradinaj: Thaçi e Mustafa, kukulla në raport me Serbinë

Ramush Haradinaj, kryetar i partisë opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka akuzuar ashpër presidentin dhe kryeministrin e Kosovës pas vendimit që të shkojnë në takimin e radhës me homologët nga Serbia. “Përcaktimi i Hashim Thaçit e Isa Mustafës, që ...

Read More »

“Vulin ka kryer krime në Kosovë, pse nuk arrestohet”

Në emisionin “Bujica”, e cila transmetohet në dhjetë stacione televizive lokale në Kroaci, kohët e fundit ka qenë mysafir Ivica Pandža – Orkan, një kolonel në pension në ushtrinë kroate dhe një nga hulumtuesit kryesorë të krimeve të kryera nga ...

Read More »

Zbulohet dokumenti sekret: Rusia ka plan të bashkojë Shqipërinë me Maqedoninë

CIA ka publikuar mbi 12 milionë dokumente sekrete, në mesin e të cilave ka edhe mijëra dokumente për Republikën e Maqedonisë, njofton agjencia e lajmeve INA. Një njërin prej tyre, prezantohet plani i Rusisë për një nderhyre ushtarake në Bullgari ...

Read More »