Kosova – Rajoni

Sulm me armë zjarri, një i plagosur në Prishtinë

Një person është plagosur rreth orës 20:00 në lagjen Kalabria në Prishtinë dhe ai është dërguar në QKUK për trajtim të mëtejshëm. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i Policiës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci, i cili nuk ka dhënë ...

Read More »

Komandanti i FSK: Jemi gati të kthehemi në ushtri

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Gjeneral Rahman Rama është optimist se shumë shpejt do të krijohen Forcat e Armatosura të Kosovës (FAK). Komandant Rama ka deklaruar për RTK-në se FSK është e gatshme për shndërrimin në FAK. ...

Read More »

Policia e Kosovës “gjen” Lavdrim Muhaxherin, ja ku është me 400 ushtarë

Sipas medias italiane, L’Espresso, xhelati Lavdrim Muhaxheri është kthyer në Kosovë me 400 mbështetës. “Lajmi” ka kontaktuar me zëdhënësin e policisë së Kosovës, Daut Hoxha, i cili tha se Lavdrim Muhaxheri nuk është kthyer në Kosovë. Hoxha tha se duke ...

Read More »

Digjen dy shtëpi në Prishtinë, lëndohet një zjarrfikës dhe një polic

Për shkaqe të pa njohura janë përfshirë nga zjarri dy shtëpi në Prishtinë, njëra pronë e një mashkulli dhe tjetra pronë e një femre. Gjatë intervenimit për shuarjen e zjarrit një zjarrfikës dhe një zyrtar policor kanë pësuar lëndime trupore ...

Read More »

Qeveria e re në Maqedoni, këto janë opsionet

Përfundimi i ri votimit në Tearcë të Tetovës ka nxjerr në opinion disa opsione të ndryshme për formimin e qeverisë së re. Është e ditur se as LSDM-ja e as VMRO-DPMNE-ja nuk mund që të formojnë një qeveri stabile në ...

Read More »

Maqedoni, përfundon procesi i numërimit të votave në zonën e Tearcës

Mbyllet procesi i rivotimi në Tearcë të Tetovës, pas vendimit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në Maqedoni për përsëritjen e zgjedhjeve në këtë qendër votimi. Nga numërimi i votave, LSDM ka marrë 245 vota, ndërsa VMRO DPMNE 150 vota, rezultat ...

Read More »

Parashikimi i motit për javën e fundit të vitit 2016

Kosova do t karakterizohet me mot të ndryshueshëm, i përcjellur me shi, borë dhe erëra. Reshje më intensive priten të jenë kryesisht në male në jug , jugperendim dhe veriperendim të vendit , kurse pjesët tjera që janë me lartesi ...

Read More »

Naim Ternava uron besimtaret per Krishtlindjen

Me rastin e Kërshëndellave, që festohen sot, Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i ka dërguar telegram urimi Ipeshkvit të Kosovës, Dodë Gjergjit. “Me rastin e festës së Kërshëndellave, me respekt ju uroj e përgëzoj Juve, të gjithë meshtarët tuaj, si ...

Read More »

Mblidhet tryeza e partive shqiptare në Maqedoni

Liderët politik shqiptarë në Maqedoni u ulën në një tryezë të përbashkët, në të cilën diskutuan mbi platformën e përbashkët për formimin e qeverisë së re. Në takim morën pjesë lideri i BDI-së, Ali Ahmeti dhe tre drejtuesit e Aleancës ...

Read More »

“Ata që sulmojnë Gjermaninë nuk janë shqiptarë”

Politikanët dhe teologët në Kosovë të mllefosur pas arrestimit të dy vëllezërve në Gjermani. Shqitparët njihen si popull i ntegruar dje jo armiq të vlerave perëndimore. “Janë bukëpërmbysës dhe të pa identitet. I pafe është secili shqiptar që në çfarëdo ...

Read More »