Kosova – Rajoni

Vuçiç: Në Kosovë mund të hyj edhe pa lejen e Qeverisë së tyre, por…

Kandidati presidencial i koalicionit qeverisës, Aleksandër Vuçiç, ka deklaruar se dëshiron që gjatë fushatës zgjedhore ta vizitojë Kosovën. Ai madje ka deklaruar se këtë mund ta bëjë edhe pa lejen e Qeverisë së Kosovës, por mendon se “nuk do të ...

Read More »

Cfarë po ndodh në Kosovë? Zhduken 17 vajza!

Trafikimi me qenie njerëzore në Kosovë vazhdon të thellohet si shqetësim i përgjithshëm. Aq më tepër, kur viktimat e trafikimit, ku dominon gjinia femërore, janë nën moshën 18 vjeç. Autoritetet e rendit thonë se gjatë një viti, raportohen rreth 30 ...

Read More »

Serbët e veriut: Për ne, FSK-ja është si ushtria e Kosovës

Zëvendëskryesuesi i Kuvendit të Leposaviqit, Xhemshit Bekteshi, shpreh qëndrimin që ushtria e Kosovës të operojë në secilin cep të Kosovës. Ai i ka thënë të premten se transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri së Kosovës nuk u ...

Read More »

Të shtëna me armë zjarri në Zvicër, plagoset 35-vjeçari shqiptar

Një shqiptar nga Kosova është plagosur me armë zjarri në Zvicër. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në komunën e Niederurnen, qyteti Glarus, ndërsa i plagosur ka mbetur një 35-vjeçar nga Kosova, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, ...

Read More »

Mustafa kundër Thacit: Formimi i ishtrisë së Kosovës, vetëm në kordinim me SHBA

Për herë të parë, Isa Mustafa ka folur për nismën e Hashim Thaçit për transformimin e FSK-së në Ushtri nëpërmjet ndryshimeve Ligjore. Kryeministri, me këtë rast, ka thënë se s’do të ketë formim të ushtrisë pa u koordinuar me Amerikën ...

Read More »

Ja sa efektiva do te kete ushtria e Kosoves

Tetë mijë pjesëtarë do t’i ketë ushtria e Kosovës, prej të cilëve tre mijë do të jenë rezervë, e cila po synohet të krijohet nëpërmjet një ligji të ri. Buxheti për Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës është 51 ...

Read More »

Shpërthim eksplozivi në banesën e zyrtarit të policisë

Një mjet shpërthyes është hedhur mbi shtëpinë e shefit të njësisë operative të trafikut të Policisë së Kosovës, Bane Jakovleviq, por nuk ka pasur pasoja në njerëz, kanë bërë të ditur zyrtarë të policisë së Kosovës. Në shtëpi, në momentin ...

Read More »

Maqedoni, protesta kundër platformës shqiptare: Vdekje ose liri!

Qindra protestues në Prilep të Maqedonisë sërish mbrëmjen e djeshme kanë protestuar kundër platformës shqiptare dhe kundër dygjuhësisë. Protestuesit kanë marrshuar në rrugët e Prilepit duke thënë “JO” për dygjuhësinë dhe debatit për ndryshuar himnin dhe flamurin dhe stemën e ...

Read More »

“Kosova të ketë ushtri të sajën”, NATO i përgjigjet letrës së Hashim Thaçit

NATO ka reaguar pas letrës së dërguar nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi për transformimin e FSK-së në ushtri. NATO bën të qartë se nuk lëviz nga pozicionet e deklaratës së fundit të shefit të saj, drejtuar ditë më parë ...

Read More »

Rama nga Sarajeva: Ja e vërteta e sherrit Mustafa – Vuçiç

Kryeministri Edi Rama ka folur me gazetarët në Sarajevë, në lidhje me zhvillimet ne Samitin e zhvilluar me vendet e rajonit. Rama ka folur edhe për “sherrin” e raportuar në media të ndryshme të Ballkanit, mes Aleksandar Vuçiç dhe Isa ...

Read More »