Kosova – Rajoni

Policia bashkon pozitën me opozitën, Hyseni: Ja prapaskena e zbrapsjes së trenit

Për situatën e sigurisë në vend pas ngjarjes me trenin serb i cili u pengua që të hyjë në Kosovë, në Komisionin për Siguri dhe Punë të Brendshme dhe Mbikëqyrje të FSK-së ka raportuar ministri i Punëve të Brendshme, Skënder ...

Read More »

Shtypi gjerman kritik ndaj Serbisë: Dy fytyrat e Aleksander Vucicit…!

Mediat gjermane shkruajnë sot për tendosjet në raportet mes Kosovës dhe Serbisë, për shkak të trenit. Vuçiqi po tregon disa fytyra… Gazetari i të përditshmes “Frankfurter allgeimeine Zeitung” Michael Martens shkruan për “Dramën hekurudhore në Kosovë”, me fjalët se “disa ...

Read More »

Në Serbi e kryqëzojnë Vucicin: Provokimi me trenin ishte budallallëk

Provokimi me trenin ishte “budallallëk”, thuhet në Beograd. Mediat qeveritare thonë se vetëm politika e “urtë” e kryeministrit Vuçiq e ka evituar konfliktin e armatosur. Por të tjerët paralajmërojnë. Vetë qeveria e ka kijuar krizën, sepse ajo është përgjegjëse për ...

Read More »

Thaci: FSK e gatshme t’u përgjigjet të gjitha sfidave të sigurisë në Kosovë

Forca e Sigurisë së Kosovës është e gatshme t’u përgjigjet të gjitha sfidave të sigurisë në tërë territorin e Republikës, ka deklaruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Këto komente, Thaçi i ka bërë gjatë takimit me Komandantin e Forcës së ...

Read More »

Detajet/”Kosova është Serbi”, ja kush ia dhuroi trenin e padëshiruar Serbisë

Treni që mbante të shkruar në disa gjuhë të botës parullën “Kosova është Serbi”, është një dhuratë e Rusisë për shtetin serb. Ky tren që ishte nisur nga Beogradi për në Mitrovicë, u ndalua në mes të rrugës, pasi Serbia pretendoi ...

Read More »

ANALIZA/ “Rusia dhe Serbia do të provokojnë trazira në Ballkan”

Analisti i njohur politik, Janusz Bugajski, i cili është njohës shumë i mirë i politikave Euroaziatike, në një deklarim për RTK ka folur për provokimet e fundit serbo-ruse në Kosovë dhe rajon. Provokimi i Serbisë me pasoja ndërkombëtare Bugajski: “Pa ...

Read More »

Thaçi: Qytetarët të mos frikësohen, ja kush na mbron ndaj Serbisë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në intervistën ekskluzive për RTK, tha se nga kontaktet që i ka pasur në SHBA, edhe nga persona të afërt me presidentin e ri Trump, Kosova e ka të konfirmuar përkrahjen e SHBA-ve. Sipas tij, ...

Read More »

Shkrimi i gazetës serbe: S’duam luftë me Kosovën!

E përditshmja serbe “Blic” në një artikull të shkruar sot kundërshton deklaratat e presidentit serb Timoslav Nikoliç e kryeministrit Vuçiç. “Vetëm luftë të mos ketë”- ky është titulli në faqen kryesore të gazetës shkruan LajmiFundit.al. Në faqen e parë të gazetës ...

Read More »

Reagimi/ “Serbia shpif! Në hekurudhë nuk u vendos eksploziv për të ndaluar trenin”

Policia e Kosovës ka reaguar gjatë ditës së sotme, në lidhje me deklaratën e zyrtarit serb Milovan Drecun, që ka thënë se gjatë hekurudhës Beograd – Mitrovicë ishte vendosur eksploziv. Por se pretendime të tilla janë hedhur poshtë nga ana ...

Read More »

CNN: Kosova dhe Serbia po flasin për luftë!

Treni propagandues dhe provaktiv serb është bërë lajm botërorë. Ndalja e tij nga autoritetet e Kosovës që ta vazhdonte rrugën nga Beogradi për në Mitrovicë, ka ngjallur reagime të shumta në Serbi. Derisa një vendim i tillë është përshëndetur në ...

Read More »