Kosova – Rajoni

Mustafa: Muri është rrënuar, rehabilitimi sipas projektit të BE

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka thënë se kanë zbatuar të gjitha procedurat ligjore për të trajtuar murin e paligjshëm në Veri të Mitrovicës. Ai, në një konferencë për media, ka thënë se me përkrahjen e SHBA-së dhe BE-së është ...

Read More »

Marrëveshja/ Sot pritet shembja e murit në Mitrovicë

Një ditë më parë në Prishtinë është arritur marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe përfaqësuesve të Komunës së Mitrovicës Veriore. Sipas mediave kosovare, po e njëjta marrëveshje është votuar dje nga Asambleja Komunale e Mitrovicës Veriore, ndërsa janë bërë të ...

Read More »

Haradinaj ndihet krenar me mbështetjen e shqiptarëve, ja si i falenderon

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj falenderon të gjithë shqiptarët për mbështetjen që i kanë dhënë, pas arrestimit nga autoritetet franceze. Haradinaj u arrestua disa javë më parë në Francë me urdhër të Serbisë. Shqiptarë të shumtë kanë dalë në protestë ...

Read More »

Fillon shembja e Murit në Mitrovicë

Ka filluar rrethimi i murit në veri të Mitrovicës. Kjo ndodhi ndërkohë që po mbahej mbledhja urgjente e Kuvendit Komunal në veri, në të cilën u miratua marrëveshja e arritur mbrëmë pas mesnatës ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe kryetarit të ...

Read More »

Serbët me uniforma të ushtrisë së Serbisë, hynë jashtëligjshëm në veri

Policia e Kosovës nuk ishte e njoftuar për hyrjen e pjesëtarëve të të ashtuquajturit “Airsoft Klub Vukovi” në veriun e vendit, gjatë muajit Janar të këtij viti. Hulumtimi i fundit i emisionit “Udhëve” në RTK, dëshmon se persona me uniforma ...

Read More »

Të gjithë kundër Serbisë, rigjallërohen teoritë konspirative

Në Serbi duket se kanë lulëzuar teoritë konspirative pas dështimit të takimit të fundit për dialog mes Prishtinës dhe Beogradit me ndërhyrjen e BE-së. Në një njoftim të agjencisë së lajmeve, dpa, të shtunën (04.02), e cila i referohet gazetës ...

Read More »

Serbia pranon: U arrit marrëveshja për murin në Mitrovicë

Drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar sot se përfaqësuesit e Listës Serbe gjatë natës kanë arritur marrëveshje me qeverinë në Prishtinë rreth asaj se si të vazhdohen punimet rreth urës mbi lumin Ibër, ...

Read More »

Arrihet marreveshja per shembjen e murit ne Mitrovice

Qeveria e Kosoves ka njoftuar nëpërmjet një komunikate, pas orës 2 të mëngjesit të së shtunës, që është arritur pajtimi për rrëzimin e murit në Mitrovicë. Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala dhe kryetari i Mitrovicës së Veriut, ...

Read More »

Stoltenberg: NATO garanton praninë dhe sigurinë në Kosovë

Stabiliteti i Ballkanit është shumë i rëndësishëm për NATO-n, andaj KFOR-i do të vazhdojë misionin e vet në Kosovë, ka deklaruar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Këto komente, ai i ka bërë gjatë një konference të përbashkët me ...

Read More »

E fundit/ Serbia vë në gatishmëri ushtrinë për shkak të Kosovës

Sasha Dujoviq, Kryetari i Këshillit të organizatave të veteranëve të Serbisë, Sasha e ka përshëndetur vendimit e Qeverisë së Serbisë për ngritjen e gatishmërisë së ushtrisë dhe policisë serbe pas zhvillimeve të fundit në Kosovë.

Read More »