Kosova – Rajoni

Mungesa e votave në Kuvend con Demarkacionin drejt Arbitrazhit

Arbitrazhi ndërkombëtar për shënjimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi mund të vijë në shprehje si opsion real nëse Kuvendi i Kosovës dështon përfundimisht që ta ratifikojë Marrëveshjen për Demarkacionin. Aktualisht, jo vetëm opozita, por edhe një ...

Read More »

Tragjedi në familje, babai gjen të varur në litar të birin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Tetovë. Babai 70 vjeçar ka gjetur të varur në litar djalin e tij 41 vjeçar. Sipas poicisë, 70 vjeçari me iniciale B.M. nga fshati Raotincë e Tetovës dje rreth orës 16 e ...

Read More »

Arrestohet deputetja e Vetëvendosjes, Donika Kadaj Bujupi

Policia e Kosovës me ane te një komunikate për arrestimin e deputetes Donika Kadaj-Bujupi në kufi me Maqedoninë. Policia e Kosovës bazuar në mandatin ligjor që ka është e obliguar në zbatimin e urdhërarresteve të ligjshme të lëshuara nga organet ...

Read More »

Beograd, Mogherini pritet me thirrje anti-BE në parlamentin e Serbisë

Anëtarët e Partisë së Vojisllav Sheshelit, presin me thirrje anti BE Frederica Mogherinin në parlamentin serb. “Serbia dhe Rusia nuk kanë nevojë pr BE-në”, kanë thënë deputetët gjatë vizitës së prfaqësueses së lartë të BE-së për politikën e jashtme.

Read More »

Ahmeti: Qeveria të formohet sa më parë, ’Ukraina nuk është larg’

Rrezik nga jashtë nuk ka, dhe si rrjedhojë nuk ka asnjë arsye për shpalljen eventuale të gjendjes së jashtëzakonshme, thotë për TV21 lideri i BDI-­së Ali Ahmeti. Kreu i BDI takoi mbrëmë në Reçicë nënkryetarët e tij, për t’iu përcjellë ...

Read More »

NATO e gatshme të shohë “të derdhet gjak në rrugët e Maqedonisë”

BE dhe NATO janë duke ushtruar presion mbi Shkupin të pranojë kushtetutën, gjë kjo që do të kishte një efekt destabilizues mbi Republikën e Maedonisë. Të mërkurën, Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov refuzoi t’i liderit të Bashkimit Social ...

Read More »

Fatmir Limaj: Mërzituni për shtetin, jo për Ramushin

Kryetari i Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj ka komentuar vendimin e ri të Gjykatës së Colmarit për ta shtyrë vendimin për ish-kryeministrin dhe liderin e AAK-së, Ramush Haradinaj. “Mërzituni për shtetin, jo për Ramushin”, ka shkruar Limaj në llogarinë e ...

Read More »

Alarm në Prishtinë, zbulohet një “mjet me eksploziv” në mes të qytetit

Një mjet i cili dyshohet se ka eksploziv është zbuluar në lagjen Matiçan të Prishtinës. Mjeti ka alarmuar Policinë e Kosovës, e cila ndodhet në vendin e ngjarjes. Organet e rendit e kanë konfirmuar se në orën 17:30 e kanë ...

Read More »

Gjykata franceze informon Serbinë në kohë reale për Haradinajn

Gjykata e Colmarit menjëherë pas përfundimit të seancës së sotme ndaj kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, ka dal me një komunikatë dërguar medieve dhe përfaqësuesve diplomatik. Gjykata në këtë komunikatë ka treguar arsyet e shtyrjes së vendimit për 6 prill. ...

Read More »

Vuçiç provokon, thotë se do vizitojë Kosovën dhe quan Haradinajn ‘kriminel’

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç tha sot se gjatë fushatës presidenciale do të vizitojë Kosovën, dhe se pret mbështetje nga qytetarët serb që jetojnë atje. “Pres mbështetje të madhe, herën e fundit ne morën 67 për qind, tani presim të paktën ...

Read More »