Ekonomia

Hyn në veprim sistemi online i shërbimeve konsullore shqiptare

Shërbimet konsullore përmes sistemit SHKO (Shërbimet Konsullore Online) kanë nisur të aplikohen qysh nga 16 janari në të gjitha përfaqësitë dioplomatike të Shqipërisë. SHKO është një platformë elektronike e krijuar nga Ministria e Jashtme për të ofruar procedura të thjeshtësuara ...

Read More »

Financimet në bujqësi, Rama: 3 herë më shumë se në qeverinë e kaluar. Objektiv, jo më parcela nën ujë

Kryeministri Rama në aktivitetit “Flote e re e makinerive. Objektivi, uji në çdo parcelë”, deklaroi se financimi në sektorin e bujqësisë është 3 herë më i madh se gjatë qeverisjes së kaluar.

Read More »

Bashkia vendos pajisje GPS në urbanët e Tiranës

Unaza ka qene linja e përzgjedhur nga kryebashkiaku Erion Veliaj për të inspektuar cilësinë e shërbimit. Ai bëri me dije se shumë shpejt performaca do të matet me anë të një sistem pikëzimi, ku çdo operator do të marrë 300 ...

Read More »

Miratimi i qeverisë/ 1082 vende të reja pune, njihuni me kriteret për t’u punësuar në administratë

Në mbledhjen e radhës së qeverisë, u miratua vendimi për hapjen e 1082 vendeve të reja të punës në administratën shtetërore, vendim ky që vjen vetëm pak muaj para zgjedhjeve elektorale.

Read More »

Projekti “1 miliardë euro”, ja 5 akset e mëdha rrugore që do të ndërtohen dhe skema e financimit

Plani i qeverisë për të investuar nëinfrastrukturë rreth 1 miliardë euro nëpërmjet formës koncensionare me partneritet Publik-Privat, duket se do të përfshijë të paktën pesëprojekte të mëdha rrugore. Sipas burimeve të Monitor nëpërmjet kësaj skeme do të financohet ndërtimi i ...

Read More »

ALBtelecom u kushton rëndësi të vecantë “të drejtave të barabarta të punonjësve në vendin e punës”

Në kuadrin e promovimit të vlerave të kompanisë, Akademia e Trajnimeve të ALBtelecom është mbledhur këtë herë për tu fokusuar tek të drejtat e barabarta të punonjësve, dhe veçanërisht në një nga vlerat e dukshme të kësaj kompanie “TË QËNIT ...

Read More »

Veliaj: Xhelal Mziu po i vjedh ujin e pijshëm Bashkisë së Tiranës

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, gjatë analizës vjetore të ndërmarrjes Ujësjellës-Kanalizime, e cila u zhvillua në Bovillë. Ai tha se për herë të parë gjatë vitit 2016, UKT-ja doli me fitim, duke krijuar më shumë mundësi për investime, ...

Read More »

OSHEE: Po investojmë 17 mln USD në Shkodër. Ankesat? Më pak se 0.3% e totalit të faturave

Administratori i OSHEE, Adrian Çela ishte sot në Shkodër, për të parë nga afër shërbimin ndaj klientit në ambientet e reja të KNK. Duke folur për mediat, kreu i OSHEE renditi disa nga treguesit kryesorë të punës në Shkodër dhe ...

Read More »

“Standard & Poors” vlerëson borxhin e Shqipërisë me “B+”

“Standard & Poors” e vlerëson si të qëndrueshëm borxhin e Shqipërisë. Në vlerësimin final që kjo agjenci ka dorëzuar në Ministrinë e Financave, dhe që do të publikojë në datën 3 shkurt, klasifikimi i borxhit të vendit është B+. Rankimi ...

Read More »

1300 vende të lira pune në shtet e privat në Tiranë, ja si të aplikoni

Shërbimi Kombëtar i Punësimit ka publikuar në faqen zyrtare online 1288 vende të lira pune, duke filluar nga data 24 janar deri më sot 1 shkurt 2017. Ndërkohë që të regjistruara online janë mbi 2000 vende, aplikimi për të cilat ...

Read More »