Ekonomia

Evazion dhe mashtrim me TVSH, kallëzohen 71 biznese të mëdha

Drejtoria e Hetimit Tatimor ka kallëzuar në prokurori 71 biznese të mëdha, të cilat janë përfshirë në aktivitetete të kundraligjshme dhe mashtrim financiar. Top Channel ka mësuar se dëmi që këto biznese i kanë shkaktuar buxhetit kap vlerën e 5 ...

Read More »

Ankesa e padëgjuar e gruas: Çova fëmijët në qendër tregtare në Tiranë, na vodhën atletet!

Qytetarët kanë dhënë vlerësime negative në shumicë për qendrën tregtare Tirana Ring Center e njohur ndryshe edhe si ORING. Në masën dërrmuese, qytetarët ankohen për pagesën e parkimit për automjetin ndërsa thonë se shkojnë aty për të blerë, pra për ...

Read More »

Më 1 prill 2017 shqiptarët do të udhëtojnë pa viza në këtë shtet

Vadym Kostiuk, Konsulli i Përgjithshëm i Ukrainës në Mynih, ka thënë se më 1 prill, hyn në fuqi një marrëveshje midis Ukrainës dhe Shqipërisë dhe kjo do çojë në heqjen e ndërsjelltë të vizave për qytetarët e të 2 shteteve. ...

Read More »

Papunësia në vend, Ahmetaj shokon me shifrat: Ja sa është ulur

Arben Ahmetaj menjëherë pas publikimit të Anketës së Forcës së Punës nga Instat ka reaguar. Sipas tij papunësia është ulur në 14.2 % në tremujorin e fundit të 2016, krahasaur me të njëjën periudhe të 2015. Ministri Ahmetaj thotë se ...

Read More »

Italia investim madhështor në Shqipëri, zbulohet plani

Qeveria italiane i ka falur Shqipërisë një shumë marrëmendëse, duke planifikuar një investim madhështor në këtë vend. Mësohet se Ministria e Financave shpalli 15 projektet e radhës që janë përzgjedhur për t’u financuar. “Vlera e financimit të këtyre projekteve në ...

Read More »

Kosova kopjon Shqipërinë: Kalimi në autostrada bëhet me pagesë

Qarkullimi në autostradat e Kosovës pritet të bëhet me pagesë, pasi të jetë vlerësuar efektshmëria e futjes së pagesës në “Rrugën e Kombit”, nga autoritetet e Shqipërisë, kanë deklaruar zyrtarë të Qeverisë së Kosovës. Por ata i thanë Radios Evropa ...

Read More »

Ligji italian bëhet fakt i kryer, nga 1 Prilli Call Center ikin nga Shqipëria

Operatorët e call center në Shqipëri pas 1 prillit janë vënë para faktit të kryer të ligjit italian për kufizimin e aktivitetit të tyre dhe riatdhesimin e këtyre bizneseve. Ata kërkojnë marrjen e masave nga shteti shqiptar për të zbutur ...

Read More »

“Tmerri në Qendrën Tregtare, mungonte ajri, desh plasëm, dyqanet me xhama të palarë”

Qytetarët vazhdojnë të japin përshtypjet e tyre në lidhje me qendrën tregtare më të re të hapur në Tiranë. Vec faktit se parkingu është me pagesë, ndryshe nga qendrat tjera tregtare në vend, qytetarët ankohen se kanë vonesa artificiale si ...

Read More »

“Plasin” kartmonedhat false, si mos t’jua fusin me 1 mijë lekëshet

Një person u arrestua ditën e djeshme në qytetin e Gjirokastrës pasi tentoi te mbushte makinën me karburant duke dhënë një 1 mijë lekësh fals. Ndërkohë nuk janë të pakta rastet kur gënjehemi dhe e hamë sapunin për djathë, duke ...

Read More »

ALBtelecom dhuron jo vetëm në ditën ndërkombëtare të gruas!

Në ditën ndërkombëtare të gruas, kompania ALBtelecom për abonentët e saj me parapagesë të planeve tarifore Standard me Parapagese dhe Super Riniring do të dhurojë minuta, sms dhe/ose internet. Abonentët do të njoftohen me një SMS dhe duhet t’i përgjigjen ...

Read More »