Ekonomia

Shoqata e Investitorëve të huaj dënon sulmin ndaj biznesmenit Faadi Mitri

Shoqata e Investitorëve të Huaj në Shqipëri (FIAA) ka reaguar në lidhje me dhunën e ushtruar nga biznesmenit libanez Fadi Mitri. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, kjo shoqatë e konsideron këtë sulm si kriminal dhe një veprim të ...

Read More »

Neranxi: Biznesi i ndershëm distancohet nga Jaka. Kundër shtepive publike dhe hashashit

Kreu i Shoqatës për Mbrojtjen e Tregtarëve dhe Tregut të Shqipërisë, Nikollaq Neranxi ka reaguar në lidhje me propozimin e kreut të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, i cili u shpreh sot për legalizimin e kanabisit mjekësor dhe prostitucionit. Sipas ...

Read More »

Jaka: Të lejohet importi i mbetjeve, të legalizohet kanabisi e shtëpitë publike

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë kërkoi qe parlamenti shqiptar te beje votimin e ligjit që lejon importin e mbetjeve urbane në vendin tone. Kreu i Dhomes se Tregtise Tirane, Nikolin Jaka, thotë se me këtë ligj i hapet rrugë ...

Read More »

Zona ku do të investonte OMNIX, ministri i Drejtësisë urdhëron hetim administrativ

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka urdhëruar hetim administrativ për pronën në Gjirin e Lalëzit ku do të investonte shoqëria OMNIX. Urdhëri parashikon inspektimin e legjitimitetit të vendimeve të Gjykatës së Durrësit.

Read More »

Klosi: 46 mijë vende të lira pune në Gjermani. Mund të aplikohet edhe në Tiranë

Nëse ke një zanat dhe dëshiron të punosh në Gjermani, mjafton të paraqitesh në zyrat e punës për t’u orientuar me procedurat se si mund të pajisesh me vizë pune, pa pasur nevojë të nisesh si azilkërkues. Ministri i Mirëqenies ...

Read More »

OSHEE në Tiranë investon 7 milionë USD, ja harta e projekteve

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE, vijon investimet në kryeqytet, me synim përmirësimin e e situatës së furnizimit me energji elektrike, për një periudhë deri 40-vjeçare. Drejtori i Drejtorisë Rajonale të OSHEE, në Tiranë, Klevis Jahaj, inspektoi sot një ...

Read More »

Mbyllen bizneset në Kukës, arësyeja është në këtë foto

Per nje ore te gjitha bizneset u mbyllen ne Kukes, Has dhe Tropoje. Tregtaret dhe banoret dolen ne proteste kunder takses per Rrugen e Kombit.

Read More »

Amnistia, falen edhe gjobat, përvec taksave të pa paguara të makinave

Ligji i ri për amnistinë fiskale i përgatitur nga Ministria e Financave parashikon faljen e plotë të taksave dhe të gjobave për makinat që prej vitit 2011. Sipas burimeve nga ministria e Financave, do përfitojnë falje të plotë qytetarët që ...

Read More »

Makinat, falen taksat e papaguara nga 2011 deri në 2016

Ligji i ri për amnistinë fiskale i përgatitur nga Ministria e Financave parashikon faljen e plotë të taksave dhe të gjobave për makinat që prej vitit 2011. Drejtori i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave Niko Lera, shpjegon se do ...

Read More »

Skandali i qofteve: Brumi dhe mishi i qofteve në dyshemenë e pistë

“Fiks Fare” vijoi edhe mbrëmë me investigimin më të fundit që ka të bëjë me mënyrën e prodhimit të qofteve në një punishte të Tiranës dhe të Korçës. Këtë herë, një bashkëpunëtore e emisionit “Fiks Fare” arriti që të punësohej ...

Read More »