Ekonomia

Del kartëmonedha e re 50-euroshe, ja si do duket prerja e re

Nga data 4 Prill 2017 e ne vazhdim Banka Qendrore Evropiane ka njoftua se do të dalin në qarkullim kartëmonedhat e reja 50-euroshe. Kartëmonedha e re është e katërta nga seria Evropa. Para saj ishin ato të 5, 10 dhe ...

Read More »

E pabesueshme, por e vërtetë, shqiptarët po blejnë Athinën

Në kulmin e krizës ekonomike që ka pllakosur vendin, janë emigrantët shqiptarë që jetojnë në Greqi, ata që kanë shpëtuar nga kolapsi total tregun imobiliar. Lajmi bëhet publik për qendrën ndërkombëtare të studimeve imobiliare “Pev Research Center”. Sipas studimit të ...

Read More »

Zbulimi i fundit në Greqi: Shqiptarët shpëtuan këtë sektor të ekonomisë

Në kulmin e krizës ekonomike që ka pllakosur vendin, janë emigrantët shqiptarë që jetojnë në Greqi, ata që kanë shpëtuar nga kolapsi total tregun imobiliar. Lajmi bëhet publik për qendrën ndërkombëtare të studimeve imobiliare “Pev Research Center”. Sipas studimit të ...

Read More »

Qytetarët drejt bregdetit për të kaluar fundjavën, mungon pastrimi

Rritja e ndjeshme e temperaturave ka sjellë frekuentim të bregdetit të Shëngjinit, gjatë fundjaves. Të shumtë kanë qenë qytetaret që i janë drejtuar kësaj zone turistike, të cilët thonë nuk është shoqëruar me vemendje nga Bashkia e Lezhës. Mbeturina të ...

Read More »

Bëni kujdes! Ky formular ju ka ardhur në shtëpi për adresën por ja cfarë thotë ligji

Formulari i ri për adresarin nuk i përgjigjet ligjit dhe kërkon të mbledhë të dhëna që tejkalojnë kërkesat e vetë ligjit. Kështu raporton sot Vizion Plus që bën me dije se ky fakt pranohet edhe nga vetë Gjendja Civile. Ministria ...

Read More »

Vendimi i Qeverisë, zbardhet rritja e pagave për policët, ja kategoritë përfituese

Qeveria Shqiptare ka miratuar strukturën e re të nivelit të pagave për gradë dhe shtesave mbi pagën e punonjësve të Policisë së Shtetit. Referuar sipas vendimit të qeverisë, rritja e pagave do të bëhet çdo vit vjetërsi shërbimi në masën ...

Read More »

Vendos Qeveria: Rritja e pagave për mjekët sipas kategorive

Qeveria e shqiperise ka miratuar rritjen e pagave për mjekët roje, të cilët do të përfitojnë pagë shtesë sipas turneve. Referuar vendimit te qeverise, mesohet se pagat do të rriten si më poshtë: Në qendrat spitalore universitare: Mjek rojë i ...

Read More »

Fiks Fare: “Sheiku” vjedh naftën e shqiptarëve në Vlorë

Një tjetër vendburim i naftës në Shqipëri është zhvatur për vite me radhë, ndërsa askush nuk mban përgjegjësi! Pak ditë më parë, Fiks Fare transmetoi problemet e banorëve dhe punëtorëve në Fier dhe Mallakastër, me shoqërinë “Transatlantic”, ku administrator ishte ...

Read More »

Thellohet skandali i Rinasit, do tronditeni nga krahasimi i biletave Tiranë-Paris, Romë-Paris, Vjenë-Paris

Qytetarët të cilët udhëtojnë nga aeroporti i Rinasit po paguajne 2-3 here me shume se qytetaret e Ballkanit apo te BE-se per shkak te monopolit ne Rinas. Por ndersa cmimet e kripura te Rinasit kane qene ne vemendje mediatike madje ...

Read More »

Lajm i keq për udhëtarët që përdorin Rinasin, ja vendimi i fundit i Qeverisë

Nuk është aspak çudi se ne shqiptarët udhëtojmë më shtrenjt me avion se fqinjët apo qytetarët e vendeve europiane. Jo vetëm që aeroporti i Rinasit nuk ka konkurent, pra është i vetmi operator në vend, por edhe shteti vetëm i ...

Read More »