Ekonomia

Qeveria i jep “OK” koncesionit, ja kur do të nisë pagesa në “Rrugën e Kombit”

Është miratuar sot në Këshillin e Ministrave dhënia me koncesion e Rrugës së Kombit. Një konsorcium firmash, ndër të cilat ‘Salillari’ dhe ‘Kastrati’ kanë marrë me koncesion për 35 vjet një prej rrugëve më të rëndësishme të Shqipërisë. Në këtë ...

Read More »

Qeveria hap fond solidariteti për pensionistët, familjet e përmbytura e fermerët

Qeveria shqiptare njoftoi diten e sotme ka miratuar paketën e solidaritetit që sipas kryeministrit parashikon një shpërblim prej 60 mijë lekësh të vjetra me rastin e festive të fundvitit. Sipas vendimit, edhe personat me aftësi të kufizuara do të përfitojnë ...

Read More »

Bilanci i OSHEE: Rriten arkëtimet, kursehen 80 milionë euro nga ulja e humbjeve

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) prezantoi sot para gazetarëve disa nga treguesit thelbësorë të aktivitetit saj gjatë vitit 2016, duke e analizuar me periudhat e mëparshme, si dhe objektivat për të ardhmen. Tashmë rritja e arkëtimeve ka hyrë ...

Read More »

Analiza, OSHEE ulje rekord për humbjet e energjisë në rrjet

Humbjet e energjisë elektrike u reduktuan me 3 pikë përqindje këtë vit, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë duke shënuar, sipas kreut të OSHEE një rekord të ri të uljes së humbjeve. “Si periudhë 11-mujore, janar-nëntor ...

Read More »

Funerali dëmton kabinën, lë pa drita gjihë zonën e Kombinatit

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE, njofton se një automjet i shërbimit funeral me targat AA848KN ka goditur kabinën e OSHEE në Kombinat e për rrjedhojë është dëmtuar rëndë transformatori që furnizon me energji pjesën qendrore të Kombinatit dhe ...

Read More »

Miratohet taksa e re, sa do paguajnë shqiptarët që kanë automjete me gaz

Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë gjetur të hënen konsensusin për të taksuar qytetarët që përdorin automjete me gaz.

Read More »

Suedia dhe OKB mbështesin fuqizimin e grave në Gjinar e Belsh

Ato ja kanë dalë mbanë të sfidojnë krizën ekonomike, duke siguruar të ardhura për familjet e tyre falë biznesit të prodhimit të mjaltit. Bëhet fjalë për rreth 30 gra nga Gjinari i Elbasanit të cilat kanë krijuar grupimin “Gratë bletërritëse ...

Read More »

OSHEE padit kompaninë “Salillari”, dëmtoi linjat, la pa drita banorët e “Teknologjikes”

Banorët pranë shkollës Teknologjike në Tiranë do të vuajnë mungesën e energji elektrike për një kohë ende të papërcaktuar për shkak të dëmtimit të kabullit ajror të tensionit ulët si dhe thyerjen e dy shtyllave nga punonjësit e firmës “Salillari” ...

Read More »

“Hileja” që po përdorin shqiptarët për shmangien e taksës për blerjet online me Kinën

Katër muaj pas hyrjes në fuqi të ligjit, i cili uli pragun për blerjet online, operatorët postarë kanë konstatuar një tendencë në rënie. Ata theksojnë se kjo ka diktuar një tjetër sjellje te njerëzit, të cilët po blejnë më shpesh ...

Read More »

Festat e fundvitit, AKU gjoba dyqaneve të mishit: Mos blini asgjë pa etiketë

Në prag të festave të fundvitit Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka shtuar kontrollet në të gjithë Shqipërinë. Gjatë muajit dhjetor janë kryer 750 inspektime, ku janë marrë 170 masa administrative gjobë dhe paralajmërim, për bizneset të cilët nuk plotësojnë kushtet ...

Read More »