Ekonomia

Ski ne debore ne Maqedoni, ofertat e minutes se fundit! Nisjet me te aferta: 17 dhe 24 Shkurt 2017!

OFERTAT E MINUTES SE FUNDIT! Nisjet me te aferta: 17 dhe 24 Shkurt 2017! Per te gjithe te apasionuarit e Ski-ve dhe te adrenalines kemi menduar t’ju ofrojme paketa ne Kodren e Diellit. Resorti ju siguron nje pamje madheshtore dhe ...

Read More »

Shtëpi në Tiranë? Pse kushton më shtrenjtë se në Paris, Milano e Nju-Jork

Një apartament në Tiranë mund të kushtojë mesatarisht 70-100 mijë euro, ndërsa në Milano e Paris edhe 300- 500 mijë euro, por kur vjen puna për të llogaritur aftësinë blerëse të qytetarëve përkatës, kryeqyteti shqiptar rezulton më i shtrenjtë. Një ...

Read More »

INSTAT: Popullsia u rrit me 1 mijë banorë, edhe migracioni ka rritje

INSTAT ka treguar rezultatet e fundit mbi popullsinë, duke treguar se popullsia e Shqipërisë në 1 Janar 2017, rezultoi 2.88 milionë duke pësuar rritje për herë të parë që nga viti 2001.

Read More »

Zbardhen tarifat, ja sa do të na kushtojë udhëtimi në Rrugën e Kombit

Qytetarët që do të kalojnë në rrugën e Kombit do të paguajnë një taksë e cila nis minimalisht nga 2 euro dhe shkon maksimalisht ne 18.7 euro, pa përfshirë Tatimin mbi Vlerën e Shtuar. Kontrata e koncesionit të rrugës Milot-Morinë ...

Read More »

Grabitja në Qafë Kashar, Shoqata e Bankave: Kemi shtatë muaj që…

Shoqata e Bankave reagoi sot me një deklarate për media në lidhje me grabitjen e ndodhur dy ditë më parë në Qafë-Kashar, ku persona ende të paidentifikuar vodhën një shumë të madhe parash të bankës së nivelit të dytë, BKT. ...

Read More »

BKT tenton të nxjerrë para jashtë Shqipërisë një ditë pas grabitjes së 2.7 milionë eurove

Banka Kombëtare Tregtare të cilës ditën e djeshme iu vodhën 2.7 milionë euro në rrugën e Rinasit, ka tentuar edhe ditën e sotme të nxjerrë para nga Shqipëria. Lajmi është bërë me dije nga zyrtari i lartë i policisë Altin ...

Read More »

Zbulohet sa persona kanë të ardhura mbi 15 mijë euro në vit në Shqipëri

Në Shqipëri, numri i personave që zyrtarisht deklarojnë se kanë të ardhura me të larta se 2 milionë lekë në vit (rreth 15 mijë euro) është shumë i ulët. Sipas të dhënave zyrtare nga tatimet, që i referohen personave që ...

Read More »

Hyn në veprim sistemi online i shërbimeve konsullore shqiptare

Shërbimet konsullore përmes sistemit SHKO (Shërbimet Konsullore Online) kanë nisur të aplikohen qysh nga 16 janari në të gjitha përfaqësitë dioplomatike të Shqipërisë. SHKO është një platformë elektronike e krijuar nga Ministria e Jashtme për të ofruar procedura të thjeshtësuara ...

Read More »

Financimet në bujqësi, Rama: 3 herë më shumë se në qeverinë e kaluar. Objektiv, jo më parcela nën ujë

Kryeministri Rama në aktivitetit “Flote e re e makinerive. Objektivi, uji në çdo parcelë”, deklaroi se financimi në sektorin e bujqësisë është 3 herë më i madh se gjatë qeverisjes së kaluar.

Read More »

Bashkia vendos pajisje GPS në urbanët e Tiranës

Unaza ka qene linja e përzgjedhur nga kryebashkiaku Erion Veliaj për të inspektuar cilësinë e shërbimit. Ai bëri me dije se shumë shpejt performaca do të matet me anë të një sistem pikëzimi, ku çdo operator do të marrë 300 ...

Read More »