Ekonomia

ALUIZNI: Gati 446 leje legalizimi në Kukës

Dega rajonale e ALUIZNI-t ne Kukes publikon listën me emrat e 446 qytetarëve të këtij qarku që kanë gati lejen e legalizimit për banesat e tyre. Përmes një njoftimi, Drejtoria rajonale dhe ajo qendrore kanë publikuar listën e qytetarëve.

Read More »

Doganat bllokojnë 15 kompani nafte, edhe doganierët në testim

Pesëmbëdhjetë kompani të prodhimit dhe të përpunimit të naftës në Shqipëri, janë bllokuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave , pasi nuk janë të pajisur me matësa, për të matur cilësinë e naftës bruto, të përpunimit apo të stokimit të ...

Read More »

Haxhinasto: Regjistër biometrik dhe test psiko-fizik për marrjen e patentës

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, deklaroi të premten se masat e ndërmarra gjatë vitit 2014 sollën një ulje të numrit të aksidenteve të rënda.

Read More »

Prezantohet programi Erasmus + për studentët shqiptarë

Ministria e Integrimit Europian, në bashkëpunim me Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë dhe Ministrinë e Arsimit, prezantuan sot në sallën “Aula Magna”, Godina “Iliria”, tek Qyteti Studenti, në një takim me studentët, Programin dhe Broshurën e Erasmus +, program ...

Read More »

Ligji antiduhan, gjoba katër subjekteve në qytetin e Durrësit

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në bashkëpunim me Inspektoriatin Shtetëror Shëndetësor  , zhvilluan dje, një inspektim të përbashkët për zbatueshmërinë e “Ligjit Antiduhan” në qytetin e Durrësit. Në këtë inspektim të përbashkët , janë kontrolluar 42 njësi tregtare , si bare ...

Read More »

Forumi Botëror i Arsimit, Veliaj shpall nismën “Zanate për Shqipërinë”

Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, zgjodhi Forumin Botëror të Arsimit në Londër për të shpallur nismën e re të MMSR-së “Zanate për Shqipërinë!”, e cila ka për qëllim të ftojë/sjellë në vendin tonë arsimtarë dhe administratorë shqiptarë ...

Read More »

Investimet publike, debat në Komisionin e Ekonomisë për shpenzimet

Opozita akuzon qeverinë se nuk ka realizuar investimet publike, një fakt ky i cili per ish-Ministrin e Financave Ridvan Bode e tregojnë vendimet e marra ne ditët e fundit te muajit dhjetor.

Read More »

Haxhinasto në Durrës: Plan masash për sigurinë në portet e vendit

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, ka kërkuar marrjen e masave për hartimin e planeve të sigurisë në portet e vendit si dhe ndryshimin e tarifave portuale.

Read More »

Gjiknuri në Indi, diskutohet forcimi i bashkëpunimit në fushën ekonomike

Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, zhvilloi një vizitë zyrtare në Indi. Gjatë qëndrimit në New Delhi, Gjiknuri u prit në një takim nga ministri i Energjisë dhe Naftës së Indisë, Shri Dhermenadra dhe nga ministri i Shtetit për ...

Read More »

Vjedhja e energjisë, 18 të arrestuar në tre ditë t e fundit

Në  të gjithë vendin gjatë tre ditëve të fundit  kanë vepruar  145 grupe të përbashkëta  Polici – OSHEE, çdo ditë.  Janë kryer kontrolle   të përbashkëta Polici –  OSHEE në5.119raste. Si rezultat i kontrolleve të kryera në terren  në abonentët

Read More »