Ekonomia

Grabitja në Qafë Kashar, Shoqata e Bankave: Kemi shtatë muaj që…

Shoqata e Bankave reagoi sot me një deklarate për media në lidhje me grabitjen e ndodhur dy ditë më parë në Qafë-Kashar, ku persona ende të paidentifikuar vodhën një shumë të madhe parash të bankës së nivelit të dytë, BKT. ...

Read More »

BKT tenton të nxjerrë para jashtë Shqipërisë një ditë pas grabitjes së 2.7 milionë eurove

Banka Kombëtare Tregtare të cilës ditën e djeshme iu vodhën 2.7 milionë euro në rrugën e Rinasit, ka tentuar edhe ditën e sotme të nxjerrë para nga Shqipëria. Lajmi është bërë me dije nga zyrtari i lartë i policisë Altin ...

Read More »

Zbulohet sa persona kanë të ardhura mbi 15 mijë euro në vit në Shqipëri

Në Shqipëri, numri i personave që zyrtarisht deklarojnë se kanë të ardhura me të larta se 2 milionë lekë në vit (rreth 15 mijë euro) është shumë i ulët. Sipas të dhënave zyrtare nga tatimet, që i referohen personave që ...

Read More »

Hyn në veprim sistemi online i shërbimeve konsullore shqiptare

Shërbimet konsullore përmes sistemit SHKO (Shërbimet Konsullore Online) kanë nisur të aplikohen qysh nga 16 janari në të gjitha përfaqësitë dioplomatike të Shqipërisë. SHKO është një platformë elektronike e krijuar nga Ministria e Jashtme për të ofruar procedura të thjeshtësuara ...

Read More »

Financimet në bujqësi, Rama: 3 herë më shumë se në qeverinë e kaluar. Objektiv, jo më parcela nën ujë

Kryeministri Rama në aktivitetit “Flote e re e makinerive. Objektivi, uji në çdo parcelë”, deklaroi se financimi në sektorin e bujqësisë është 3 herë më i madh se gjatë qeverisjes së kaluar.

Read More »

Bashkia vendos pajisje GPS në urbanët e Tiranës

Unaza ka qene linja e përzgjedhur nga kryebashkiaku Erion Veliaj për të inspektuar cilësinë e shërbimit. Ai bëri me dije se shumë shpejt performaca do të matet me anë të një sistem pikëzimi, ku çdo operator do të marrë 300 ...

Read More »

Miratimi i qeverisë/ 1082 vende të reja pune, njihuni me kriteret për t’u punësuar në administratë

Në mbledhjen e radhës së qeverisë, u miratua vendimi për hapjen e 1082 vendeve të reja të punës në administratën shtetërore, vendim ky që vjen vetëm pak muaj para zgjedhjeve elektorale.

Read More »

Projekti “1 miliardë euro”, ja 5 akset e mëdha rrugore që do të ndërtohen dhe skema e financimit

Plani i qeverisë për të investuar nëinfrastrukturë rreth 1 miliardë euro nëpërmjet formës koncensionare me partneritet Publik-Privat, duket se do të përfshijë të paktën pesëprojekte të mëdha rrugore. Sipas burimeve të Monitor nëpërmjet kësaj skeme do të financohet ndërtimi i ...

Read More »

ALBtelecom u kushton rëndësi të vecantë “të drejtave të barabarta të punonjësve në vendin e punës”

Në kuadrin e promovimit të vlerave të kompanisë, Akademia e Trajnimeve të ALBtelecom është mbledhur këtë herë për tu fokusuar tek të drejtat e barabarta të punonjësve, dhe veçanërisht në një nga vlerat e dukshme të kësaj kompanie “TË QËNIT ...

Read More »

Veliaj: Xhelal Mziu po i vjedh ujin e pijshëm Bashkisë së Tiranës

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, gjatë analizës vjetore të ndërmarrjes Ujësjellës-Kanalizime, e cila u zhvillua në Bovillë. Ai tha se për herë të parë gjatë vitit 2016, UKT-ja doli me fitim, duke krijuar më shumë mundësi për investime, ...

Read More »