Ekonomia

Tronditese / Mishi nga Brazili, në Shqipëri u sollën 6 mijë ton pula e gjedhë

Nga janari deri në shtatorin e vitit të shkuar kanë hyrë në Shqipëri më shumë se 250 ngarkesa me produkte mishi nga Brazili. Report TV ka zbardhur zhdoganimet e kryera gjatë kësaj periudhe në pikat doganore shqiptare, nga të cilat ...

Read More »

Punimet drejt fundit, ja si duket Sheshi “Skenderbej”

Sheshi “Skënderbej” pritet të jetë gati për qytetaret në fund të muajit maj. Punimet tanimë janë drejt fundit. Kanë mbetur të shtrohen me pllakë guri 6 mijë metrat e fundit, të mbillen pemët dhe të vihen në funskion shatervanët që ...

Read More »

Keni frikë nga mishi i kalbur nga Brazili? Shihni cfarë po ndodh në periferi të Tiranës

Kafshët në tregun e Tapizës, në Fushë Krujë, tregtohen pa certifikata origjine. Ministria e Bujqësisë vendosi më 10 janar të këtij viti mbylljen e tregut, pasi nuk ishin plotësuar kushtet higjieno-sanitare. Kamera e “Fiks Fare” ka dokumentuar gjatë dy muajve, ...

Read More »

Kompanitë “Call Center” po ikin, pezulluan aktivitetin 30 subjekte

Ligji italian që synon të rikthejë brenda vendit industrinë Call Center ka dhënë efektet e para në Shqipëri, duke pezulluar aktivitetin e rreth 30 kompanive. “Mbi 2 apo 3 mijë vende pune kanë qenë nga call center-a që kanë qëndruar ...

Read More »

Dorëzimi i bilanceve dhe taksave nga bizneset, zbulohet afati i fundit

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve lajmëron tatimpaguesve që të jenë të kujdesshëm në përmbushjen e dorëzimit të formularit të Deklarimit të Tatimit mbi Fitimin për vitin 2016. Ato lajmërojnë se afati i fundit është data 31 mars.

Read More »

Denoncimi i pazakontë i banorëve: Raiffeisen Bank tradhton klientet e saj, ja cfarë ndodhi

Një komunitet i tërë deklarohet kundër Raiffeisen Bank të cilën e akuzojnë se i ka tradhëtuar. Në faqen Dumrea në Facebook, shpjegohet edhe ajo cfarë ka ndodhur: Banka ka mbyllur filialin e saj në këtë zonë duke detyruar banorët që ...

Read More »

Banka gjermane transferon gabimisht 5 miliardë euro

“Transferta e gabuar u diktua dhe u korrigjua në çast dhe e gjithë shuma monetare është rikuperuar sërish”, konfirmoi banka gjermane KfW me seli në Frankfurt. Banka sqaroi se problemi ishte pasojë e “gabimit njerëzor” të një programuesi pa përvojë ...

Read More »

Firmoset marrëveshja: Shqiptarët do paguajnë në markete më shumë sesa blejnë

Qeset plastike në supermarketet kryesore në Tiranë, që prej datës 2 prill, do të jenë me pagesë. Kjo është një politikë përmes së cilës Bashkia e Tiranës synon të ulë ndotjen në qytet. Pra pervec gjerave qe blini ne nje ...

Read More »

17 mijë vende pune të lira, ja si mund të punësoheni në Itali

Dekreti i flukseve 2017 ka vënë në dispozicion 17 mijë kuota hyrjesh për punonjës sezonalë jokomunitarë, krah pune i domosdoshëm për periudha të caktuara për bujqësinë, e sektorin turistik. Punonjësit sezonalë që përfshihen në të thirrja janë nga Shqipëria, Kosova, ...

Read More »

Spitali privat reklamon: Përqafoje Jetën. Qytetari: Kuletën, aty hyn me rroba e del pa brekë!

Një qytetar ka reaguar në mënyrë shumë ironike ndaj reklamës së Spitalit Amerikan. Ndërsa ky spital ka bërë promocion në lidhje me shërbimet që ofron për gratë shtatzëna, reagimi i qytetarit ka qenë fenomenal. Fjalës reklamuese të spitalit Përqafojë Jetën, ...

Read More »