Bota

Tikriti pritet të rimerret deri më 17 mars

Komandantë të ushtrisë irakiane, të cilët kanë bllokuar militantët e Shtetit Islamik në qendër të Tikritit, kanë thënë se presin që të rikthejnë komplet qytetin deri më 17 mars. Militantët janë të rrethuar nga të gjitha anët dhe të bllokuar

Read More »

Vatikani mbështet përdorimin e forcës kundër IS-it

Vatikani ka thënë se mund të jetë i nevojshëm përdorimi i forcës për të ndaluar sulmet e militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Lindjen e Mesme, nëse nuk gjendet një zgjidhje politike.

Read More »

Serbia mban ditë zie

Në Serbi është sot ditë zie, në nderim të shtatë personave që kanë humbur jetën nga rrëzimi i helikopterit. Helikopteri i ushtrisë, i cili po bartte një foshnje të sëmurë nga rajoni i Rashkës, është rrëzuar pranë aeroportit të Beogradit, ...

Read More »

Republikanëve u kërkohet të mos ndërhyjnë te Irani

Shtëpia e Bardhë ka bërë një paralajmërim të ri për Republikanët e Senatit amerikan, duke u kërkuar atyre që të qëndrojnë jashtë negociatave me Iranin, për programin e tij bërthamor.

Read More »

Sulm vdekjeprurës pranë kishave në Pakistan

Së paku dhjetë persona janë vrarë nga shpërthimi i bombave në një lagje të krishterë, në qytetin Lahore të Pakistanit. Shpërthimet kanë ndodhur pranë dy kishave, derisa besimtarët po ndiqnin meshën e së dielës.

Read More »

IS-i ka “ka përdorur gaz klori” në një sulm

Autoritetet në rajonin gjysmë-autonom kurd të Irakut kanë thënë se militantët e Shtetit Islamik (IS) kanë përdorur gazin e klorit në një sulm kundër forcave peshmerga.

Read More »

Raporti i Nemtsovit për Rusinë publikohet në prill

Një raport për rolin e Rusisë në konfliktin në Ukrainë, i hartuar nga opozitari i vrarë rus, Boris Nemtsov, do të publikohet në muajin prill, i ka thënë BBC-së kolegu i Nemtsovit, Ilya Yashin.

Read More »

OSBE: Vladimir Putini synon të nxisë garë të re armatimi mes shteteve

Kreu i Komitetit të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së për Çështje Politike dhe të Sigurisë, senatori amerikan, Roger Wicker, është shprehur i shqetësuar me mbështetjen që u jep ushtria ruse separatistëve në lindje të Ukrainës.

Read More »

Papa Francesku mund të japë dorëheqjen

Papa Françesku ka lënë të kuptohet se mund të japë dorëheqje nga papati, ashtu si edhe paraardhësi i tij, Benedicti. Papa i ka bërë këto komente për një televizion meksikan, në dyvjetorin e zgjedhjes së tij në krye të Selisë ...

Read More »

Serbi, rrëzohet helikopteri i ushtrisë, nuk ka të mbijetuar

Një helikopter i ushtrisë serbe, i cili po bartte një foshnje të sëmurë për në Beograd, është rrëzuar pranë aeroportit kryesor të kryeqytetit serb.

Read More »