Bota

Vrasja e vëllait të Kim Jong-ut, arrestohet dhe një tjetër i dyshuar

Një tjetër person është arrestuar, I dyshuar si vrasësi i vëllait të liderit Kim Jon-un. Policia e Malajzisë thotë se për vrasjen e Kim Jong Nam është arrestuar 46-vjeçari Ri Jong Chol.

Read More »

U akuzua për mashtrim tatimor, gjykata merr vendimin për princeshën e Spanjës

Gjykata merr vendimin për princeshën e Spanjës, Cristina, motra 51-vjeçare e Mbretit Felipe dhe e gjashta në radhë për fronin pasi u akuzua për mashtrim tatimor. Mësohet se princesha Cristina u shpall e pafajshme.

Read More »

Terrorizohet SHBA, ushtria amerikane në aksion, Trump mobilizon 100 mijë trupa ushtarë për…

Presidenti amerikan Donald Trump ka mobilizuar 100 mijë trupa të Gardës Kombëtare për të kontrolluar banorët e paligjshëm në vend. Lajmin e bën me dije agjencia e lajmeve, “Associated Press”.

Read More »

Nxehet keq situata, Rusia paralajmëron NATO-n: Do përgjigjemi në Detin e Zi

Rusia ka paralajmëruar NATO-n se do të marrë “të gjitha masat” për të mbrojtur interesat e saj në Detin e Zi. Me kete deklarate, Rusia duket se ka paralajmëruar aleancën ushtarake më të madhe në botë për rreziqet e hyrjes në ...

Read More »

Ekzekutohet politikani në parkingun e shtëpisë, publikohen pamjet e rënda (+18)

Jo vetëm që është qëlluar me armë zjarri, por edhe është goditur në mënyrë brutale, politikani në Indi Mnaoj Mahtre. Ai është ekzekutuar në parkingun e shtëpisë së tij, ndërsa kamerat e sigurisë kanë filmuar gjithçka. Pamjet e rënda janë ...

Read More »

Donald Trump flet hapur: Ja pse po na provokon Rusia me anije spiune

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha se duket se Rusia po ndërmerr hapa provokues, siç është lundrimi i anijeve të spiunimit afër bregdetit lindor amerikan, për shkak se Moska ka konkluduar se së shpejti nuk do të ndodhë përmirësim i raporteve. ...

Read More »

Ç’pritet të ndodhë? “Europa është një fuçi baruti, Ballkani është fitili”

“Tërheqja e BE-së nga Ballkani mund të ketë pasoja të rënda si për Ballkanin, por edhe për të gjithë Europën”, mendon eksperti për Ballkanin Norbert Mappes-Diediek. Në javët e muajt e fundit në Ballkanin Perëndimor (Maqëedoni, Shqipëri, Kosovë, Serbi, Mal ...

Read More »

Korruptoi Qeverinë, arrestohet trashëgimtari i kompanisë Samsung

Trashëgimtari i gjigantit të teknologjisë, Samsung, Lee Jae-yong, është arrestuar në Korenë e Jugut, për mit-marrje dhe akuza të tjera. Rasti në fjalë lidhet me një skandal që çoi edhe në shkarkimin e Presidentit korean Park Geung-hye. Samsung është akuzuar ...

Read More »

Donald Trump bën sulmin e rëndë të radhës ndaj medias

Presidenti amerikan Donald Trump ka sulmuar në mënyrë të paprecedentë mediet, ndërsa ka mbrojtur performancën e tij në javët e para në detyrë. Trump doli në një konferencë shtypi rreth një orë të gjatë, ku kritikoi median dhe tha se ...

Read More »

Deklarata “tronditëse” e Bashar al Assad: Ja shtetet që po mbështesin ISIS

Presidenti i Sirisë Bashar al Assad deklaroi se rimarrja e Aleppo-s nga forcat qeveritare ishte një fitore e madhe. “Me rimarrjen në kontroll të Aleppo-s kemi hedhur një hap me rëndësi, por lufta do të jetë ende e gjatë. Disa ...

Read More »