Bota

Krimbat po shkatërrojnë të mbjellat në Afrikë, shkencëtarët paralajmërojnë: Rrezikon të mbërrijë dhe në Mesdhe

Një lajm i keq vjen nga Afrika, ku mësohet se po shkatërrohen të mbjellat me misër në mënyrë tepër të shpejtë në të gjithë Afrikën për shkak të krimbave. Shkencëtarët kanë bërë thirrje për një ndërhyrje urgjente për të parandaluar ...

Read More »

Rrëfimi shokues/ Mes lotësh, flet gruaja e atentatorit që vrau 39 njerëz në Stamboll: ISIS më mori djalin 4 vjeçar

Gruaja e Abdulkadir Masharipov, Zarina Nurullayeva, e cila u arrestua më 4 shkurt nën akuzat e të ‘qenit anëtare e një organizate terroriste’ i ka kërkuar policisë që të gjejë fëmijën e saj të humbur, derisa ka mohuar akuzat kundër ...

Read More »

Biseda telefonike Trump – Erdogan, për cfarë do të flasin liderat e SHBA-së e Turqisë?!

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump do të zhvillojë një bisedë telefonike me presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Lajmi është bërë me dije nga presidenca turke dhe thuhet se do të ketë një bisedë duke mos dhënë më shumë detaje. “Tashmë ...

Read More »

Deklarata “shokuese” e Trump, ja cfarë thotë për Vladimir Putin dhe…SHBA-në

Presidenti i ri i SHBA-së, Donald Trump ka dhënë një intervistë shokuese për “Fox News”. Gazetari Bill O’Rilley e ka pyetur Trumpin rreth marrëdhënieve të tij me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Është mirë të kesh marrëdhënie të mira me ...

Read More »

Le Pen paralajmëron: Me mua Presidente, Franca jashtë BE dhe NATO-s!

Liderja e ekstremit të djathtë në Francë, Marine Le Pen, e ka nisur fushaten presidenciale me deklarata të forta. Udhëheqësja e Frontit Kombëtar, u zotua të udhëheqë Francën jashtë BE-së dhe NATO-s nëse do të zgjidhet në krye të Elysee. ...

Read More »

Turqi, paraburgosen 400 militantë të dyshuar të IS-it

Policia turke të dielën ka paraburgosur rreth 400 persona të dyshuar si pjesëtarë të grupit ekstremist, Shteti Islamik, gjatë bastisjeve në gjashtë krahina, transmeton Reuters raportimet e mediave shtetërore turke. Personat e paraburgosur janë kryesisht shtetas të huaj, shkruan agjencia ...

Read More »

Disfatë për Merkel, gjermanët duan Martin Schulzin kancelar

Për Sigmar Gabrielin mund të ndjesh keqardhje. Nën drejtimin e tij, partia socialdemokrate, SPD mezi e kalonte në këto vite kuotën e 20% në sondazhe. Po tani? Sapo Martin Schulz ka marrë përsipër drejtimin e partisë dhe kandidaturën për kancelar ...

Read More »

Donald Trump mbron Putinin: Edhe në SHBA ka vrasës

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka hedhur poshtë përshkrimin e presidentit rus, Vladimir Putin si “vrasës”, duke thënë se Shtetet e Bashkuara kanë “shumë vrasës”, gjithashtu. Intervista e plotë do të transmetohet nga televizioni Fox më 5 shkurt, pak para ...

Read More »

Dhjetëra të mbytur nga bora në Afganistan dhe Pakistan

Dhjetëra njerëz e kanë humbur jetën në Pakistan dhe Afganistan më 5 shkurt si pasojë e një orteku bore, ndërsa jo pak rrugë janë bllokuar nga të reshurat e borës. Së paku 37 njerëz e kanë humbur jetën nga bora, ...

Read More »

Protestat mundin qeverinë, Rumania tërheq dekretin që falte korrupsionin

Qeveria rumune ka vendosur të tërheqë dekretin e jashtëzakonshëm që shfajësonte zyrtarët nga akuzat për korrupsion dhe abuzim me anë të detyrës. Bukureshti zyrtar është dorëzuar kështu përpara manifestimeve popullore të ditëve të fundit, që kundërshtonin një masë të tillë. ...

Read More »