Bota

Sajoi një sulm terrorist në Suedi, ambasada suedeze në Uashington kërkon një përgjigje nga Trump

Donald Trump gjatë një takimi i është referuar një sulmi terrorist në Suedi. Ambasada suedeze në Uashington i ka kërkuar Departamentit Amerikan të Shtetit shpjegime mbi deklaratat e presidentit. “Jemi duke u përpjekur të hedhim dritë”, – ka pohuar një ...

Read More »

Itali, rikthehet vëmendja tek Matteo Renzi, ja çfarë po ndodh në partinë e tij

Vëmendja rikthehet tek ish-kryeministri italian Matteo Renzi, pasi sipas informacioneve të fundit, partia demokrate e tij është drejt shkrirjes. Një ditë më parë u mbajt në Romë Asambleja e Kryesisë së Partisë Demokratike dhe Sekretari i saj i Përgjithshëm Matteo ...

Read More »

Një tërmet i shkallës së 4 trondit Italinë Qëndrore, alarmohen banorët

Një tjetër tërmet i fortë ka goditur Italinë Qëndrore. Mësohet se lëkundja është ndjerë në orën 04:13 minuta të mëngjesit të sotëm një lëkundje sizmike e shkallës 4 Richter është regjistruar në pjesën verilindore të komunës së Aquilas duke u ...

Read More »

Senatori Graham: “Do t’ia fusim Rusisë një shqelm në prapanicë”

Senatori amerikan Graham foli me fjalë shumë të qarta në Konferencën e Sigurisë në Mynih – në veçanti ndaj Rusisë. Ndërsa presidenti amerikan shkakton një valë reagimesh me deklaratat e tij. “Mikut tim rus Lavrov dua t’i them: Shpresoj se ...

Read More »

Vrasja e vëllait të Kom Jong un, publikohen pamjet filmike

Policia në Malajzi ka arrestuar tre persona në lidhje me vrasjen e gjysmëvëllait të liderit koreano verior Kim Jong un, ndërsa është në kërkim të të dyshuarve të tjerë. Kim Jong nam u helmua teksa priste të merrte një avion ...

Read More »

SHBA kritikon vendimin e Putinit për Ukrainën lindore

SHBA e kritikon vendimin e Putinit të njohë dokumentët e separatistëve në Ukrainën lindore. Ambasada amerikane në Kiev ka thënë se vendimi i Rusisë që të njoh përkohësisht dokumentet e separatistëve pro Kremlinit që kontrollojnë disa zona në Ukrainën lindore ...

Read More »

Sulm terrorist, të paktën 30 persona mbeten të vdekur

Së paku 30 persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar nga një sulm me veturë bombë në kryeqytetin somalez, Mogadishu. Askush se ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin e 19 shkurtit, që e ka goditur një treg në ...

Read More »

Hakmarrja, biznesmeni shpallet i pafajshëm, por e qëllojnë me pistoletë në fytyrë

Një biznesmen në Xhamaika u vra nga një vrasës me pagesë si pasojë e hakmarrjes. Pamjet e kamerave të sigurisë së biznesit të tij kapën momentin tragjik kur një person i kamufluar si punëtor hyri në dyqanin e tij dhe ...

Read More »

“Katër shtete të NATO-s i besojnë Rusisë më shumë se SHBA-ve”

Një sondazh i ri i “Gallup”-it ka zbuluar se qytetarët e katër shteteve anëtare të NATO-s i besojnë më shumë Rusisë se SHBA-ve kur është puna për t’i mbrojtur nga një rrezik i mundshëm. Lajmi, i cili reflekton ndryshimin e ...

Read More »

Arrihet marrëveshja e armëpushimit në Ukrainë

Një armëpushim i ri është arritur për Ukrainën lindore, por disa separatistë pro Kremlinit nuk kanë arritur të thonë nëse do e respektojnë ndalimin e luftimeve si dhe një nga liderët e Ukrainës ka thënë se nuk është i kënaqur ...

Read More »