Bota

Vrasja e ambasadorit rus në Turqi, ndalohet edhe një i dyshuar

Pas disa muajsh nga vdekja e ambasadorit rus në Turqi, autoritetet turke kanë ndaluar një tjetër të dyshuar. Policia ndaloi të dyshuarin në Ankara, më 15 shkurt, tha agjencia Anadolu, duke cituar burime të paidentifikuara të sigurisë.

Read More »

Vrasja e vëllait të Kim Jong un, policia arreston të dyshuarën

Policia në Malajzi ka arrestuar një grua në lidhje me vrasjen e gjysmëvëllait të liderit koreano verior Kim Jong un, ndërsa është në kërkim të të dyshuarve të tjerë. Kim Jong nam u vra me gjilpëra të helmatisura teksa priste ...

Read More »

Presidenti i SHBA Trump: Obama ishte i butë ndaj rusisë

Presidenti amerikan, Donald Trump ka shkruar në Twitter se “Krimea është marrë nga Rusia” gjatë kohës së administratës së paraardhësit të tij, Barack Obama dhe ka shtuar: “Mos ka qenë Obama shumë i butë ndaj Rusisë?” Në disa postime në ...

Read More »

Përplasja e frikshme, avionët rusë i afrohen, anija amerikane tenton ti qëllojë

Ushtria amerikane tha mbrëmë vonë se aeroplanët ushtarakë rusë janë afruar rreth një anijeje të Marinës së Shteteve të Bashkuara, javën e kalaur, në manovra “jo të sigurta dhe joprofesionale”. Këto incidente të raportuara janë të parat prej se president ...

Read More »

Dy gazetarë vriten gjatë transmetimit live

Dy gazetarë radiofonike të Republikës Domenikane janë qëlluar për vdekje gjatë një transmetimi live. Njëri nga gazetarët po filmonte raportimin e tij live, kur u sulmua nga disa persona të armatosur. Në vijim të ngjarjes, tre persona janë arrestuar nga ...

Read More »

Brazil, ushtria zbret në rrugë; blindohet plazhi Kopakabana

Trupa ushtarake po patrullojnë plazhin e mirënjohur Kopakabana në Rio de Zhainero. Bëhet fjalë për 9 mijë ushtarë që janë vendosur prej së martës në këtë qytet me nismë të Ministrisë së Mbrojtjes, nga frika e një greve të policisë. ...

Read More »

Fotot e spiuneve që vranë vëllanë e diktatorit të Koresë së Veriut

Detaje të reja kane dalë në dritë nga ekzekutimi që i ngjan një novele spiunazhi, të Kim Jon Nam, djalit ilegal të ish diktatorit koreano-verior dhe një aktoreje. Mediat kanë publikuar imazhet e para të njërës nga dy spiunet e ...

Read More »

Rusia aktivizon sistemin raketor që shkel një traktat me SHBA-të

Mediat amerikane po raportojnë se Rusia e ka futur në funksion një sistem raketor që SHBA vlerëson se shkel një traktat të kontrollimit të armëve. Associated Press dhe The New York Times ka thënë se Moska në mënyrë sekrete e ...

Read More »

Rusia paralajmëron e frikësuar: E ardhmja e Trump? Mund të vritet, ose…

Rusia e frikësuar flet për të ardhmen e Trump. Burime të brendshme të Kremlinit për revistën “Foreign Policy”, duke shprehur shqetësmin se Trump mund të vritet ose të rrëzohet me forcë përpara se mandati i tij të mund të përfundojë.

Read More »

Marrëdhënia SHBA- Rusi, ja përplasja e parë Trump- Putin

Rusia dhe SHBA-ja kanë pasur përplasjen e parë përsa i përket territoreve. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, në përgjigje të komenteve të Shtëpisë së Bardhë se Donald Trump pret që Moska të “rikthejë” gadishullin, ka deklaruarv se ...

Read More »