Ambasadori i SHBA në Beograd: Kosova të heqë tarifat

0

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott, shkroi të martën në rrjetin social twitter se “normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Serbisë e Kosovës është rruga e vetme drejt qëndrueshmërisë dhe përparimit. Duhet gjakftohtësi dhe udhëheqje e guximshme. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, janë të bashkuar në bindjen se tarifa duhet hequr”.

Komentet e tij pasuan një takim me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i cili të martën i kërkoi ambasadorit amerikan që Shtetet e Bashkuara të shfrytëzojnë ndikimin e tyre politik dhe të paralajmërojnë Prishtinën se me veprimet e saj po kërcënon paqen dhe qëndrueshmërinë në rajon.

Kliko per me shume info

Më 21 nëntor, qeveria e Kosovës vendosi tarifa prej 100 për qind ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja, në shenjë kundërvënieje ndaj fushatës serbe kundër shtetësisë së Kosovës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.