Berisha dënon ashpër dhunën raciste mbi 2 të rinjtë shqiptarë në Novi Sad

Kliko per me shume info

Ish-Kryeministri Sali Berisha e ka dënuar ashpër dhunën e ushtruar ndaj dy të rinjve shqiptarë në Serbi vetëm se po flisnin shqip. Në një shënim në Fb, Berisha ka publikuar foton e të riut të dhunuar rëndë dhe shprehet:

“Një akt dhune raciste e dënueshme! Rrihen shtazërisht në Novi Sad dy të rinj shqiptar për fajin se po flisnin shqip!  Qendra Rajonale e Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Prizren (KMDLNJ) ,informon se një grup prej 4-5 serbësh kanë sulmuar dje dhe goditur kafshërisht dy të rinj shqiptarë, Çlirim Maloku 19 vjeç ( i riu në foto) bukpjekës me punë në atë qytet, i cili po lufton me vdekjen në spital dhe shokun e tij në gjendje jo të rëndë.

Kliko per me shume info

Duke uruar shërim të plotë, viktimave të këtij akti racist, kriminal çnjerëzor dhe primitiv, ju bëj thirrje autoriteteve zyrtare të vendosin menjëherë para ligjit autorët dhe nxitësit e këtij krimi të shëmtuar. “

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.