Krijesa e çuditshme po “çmend” përdoruesit në internet, është balenë apo delfin? (VIDEO)

0

Mbetjet e kalbëzuara të një krijesë misterioze që duket gjysma delfin, gjysma balenë kanë dalë në breg në një plazh afrikan.

Hulumtuesit e tronditur hasën në skeletin e krijësës prej 6m javën e kaluar në bregun idilik të Parkut Kombëtar Dorob në Namibi.

Kliko per me shume info

Një debat i zjarrtë u ndez në mediat sociale mes njerëzve që mendonin se ishte një delfin dhe atyre që ishin të sigurt se ishte balenë shkruan DailyMail.

Hulumtuesi i projektit Namibian Dolphin (NDP) Dr Simon Elëen tha: “Në shikim të parë nuk kishim idenë se çfarë specie ishte”.

“Trupi i kësaj krijese ishte në një gjendje të avancuar të dekompozimit – duke e bërë atë të duket më tepër si një balenë si dhe ka pasur disa raporte konfuze mbi mediat sociale.

Sidoqoftë, bazuar në formën e kokës dhe të kokës dhe madhësisë së përgjithshme, ekipi hulumtues është mjaft i bindur se mostra është një balenë ngjeshur Cuvier.”/lajmifundit.al
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.