Hani banane çdo mëngjes? Ja përse nuk duhet ta bëni më këtë gabim

0

Banania njihet si një ndër frutat më me vlera ushqyese për trupin e njeriut.

Kliko per me shume info

Pjesa më e madhe përpiqen ta konsumojnë para se të ikin në  punë mëngjeseve, madje jua japin edhe fëmijëve pa ngrënë asgjëmëparë.

Mirëposipas dietologëve ky ushqim nuk duhet konsumuar për mëngjes.

Kjo pasi.bananet kanë në përbërjen e tyre mesatarisht 25% sheqer, që japin energji në momentet e para, por të lënë në një gjendje gjumi dhe lodhjeje vetëm pak më vonë. Probleme mund të sjellin edhe në aparatin tretës.

Për shkak se përmbajtja e lartë e sheqerit prish nivelin e insulinës, ju duhet ta mbani nën kontroll gjendjen e sheqerit gjatë gjithë ditës për të mos prishur ekuilibrin.

Koha më e mirë për të ngrënë banane është 45 minuta pas ushtrimeve fizike. Kjo sepse muskujt duhet të plotësohen me yndyrën që kanë djegur.

Frutat është më e këshillueshme të konsumohen pas ushqimit dhe kjo vlen edhe për bananen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.