Është falas! Vitamina D parandalon kancerin e gjirit

Gratë me nivele të larta të vitaminës D kanë më pak gjasa të preken nga kanceri i gjirit, sugjeron një studim i ri.

Ata me 60ng /ml janë kanë pesë herë më pak të ngjarë të vuajnë nga gjendja se ato me vetëm 20ng /ml, e cila është shuma e rekomanduar, zbuloi një studim, shkruan DailyMail.

Kliko per me shume info

Autori kryesor Sharon McDonnell, nga organizata jofitimprurëse GrassrootsHealth, San Diego, California, tha: “Rritja e niveleve të të vitaminës D në gjak nmbi 20ng / ml duket të jetë e rëndësishme për parandalimin e kancerit të gjirit”.

Hulumtimet e mëparshme sugjerojnë se suplementi i diellit zvogëlon inflamacionin dhe nxit sistemin imunitar të njerëzve, të cilat të dy ndihmojnë për të parandaluar kancerin.

Kanceri i gjirit prek rreth një në tetë gra në SHBA dhe Britani të Madhe në një pikë në jetën e tyre./lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.