A ekzistojnë fantazmat? Shkencëtarët japin përgjigje përfundimtare

A keni qenë ndonjëherë shtirë në shtrat, i bindur se zhurma e një tubi apo rënia e një dërrase dyshemeje u shkaktua nga diçka shumë më e keqe?

Ndërsa është e lehtë të atribuohen këto tinguj drithërues tek mbinatyrshmëria, hulumtuesit tani besojnë se gjumi mund të jetë shkaktari që njerzit shikojnë apo mendojn se shohin fantazmë në mbrëmje, shkruan DailyMail

Kliko per me shume info

Në një artikull për “Conversation”, Profesoresha e Psikologjisë në Universitetin Goldsmiths, Alice Gregory vendosi të përcaktojë se si ankthi, gjumi REM dhe sindroma e “shpërthimit të kokën” mund të ofrojnë një shpjegim shkencor për shfaqjet paranormale të natës së vonë./lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.