Tronditet Mesdheu, Rusia e Putinit dërgon anije të armatosura me raketat gjigande

Kliko per me shume info

Nje levizje e papritur ka ngjallur frike se fundmi, pasi anijet e marinës ushtarake ruse, të cilat jane te armatosura me raketa “Kalibr”, do të vendosen për misione afatgjata në detin Mesdhe.

Kliko per me shume info

Dhe lajmi eshte dhene nga vetë presidenti Vladimir Putin, i cili ka saktësuar se shkak për këtë lëvizje është bërë kërcënimi që vjen nga terroristët ndërkombëtarë në Siri.

Sic u shpreh Putin për agjencinë e lajmeve “TAS”, “këtë vit Rusia do të kryejë 120 operacione ushtarake detare, me anije dhe nëndetëse”.

Ndonëse shefi i Kremlinit nuk ka saktësuar se kujt i referohet me termin “terroristë ndërkombëtarë”, lëvizja e tij vjen pak kohë pas sulmeve të Perëndimit në Siri, nga anije dhe nëndetëse të pozicionuara në Mesdhe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.