Sulmet në Gaza, Izraeli merr ‘goditjen’ e parë nga Turqia

Kliko per me shume info

Përplasjet mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite që kanë nisur nga dita e djeshme kanë shkaktuar rreth 60 të vdekur, ndërkohë që një reagimi i ashpër ka ardhur nga Turqia.

Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan ka urdhëruar largimin e menjëhershëm nga vendi të ambasadorit izraelit, ndërkohë që e ka cilësuar Izraelin si një shtet terrorist.

Kliko per me shume info

Sipas Erdogan, të gjitha këto sulme ndaj protestuesve palestinezë janë genocid, ndërsa në Stamboll e Ankara ditën e sotme janë mbajtur një sërë protestash kundër Izraelit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.