Rrihet për vdekje kryebashkiaku, ja çfarë ka ndodhur sot

Kliko per me shume info

Kryebashkiaku sulmohet nga disa njerëz gjatë momentit të një aktiviteti publik. Është fjala për Kryetarin e Bashkisë së Selanikut në Greqi, Janis Boutari.

Ky i fundit është sulmuar nga disa persona që sipas mediave greke i përkasin ekstremit të djathtë. Kryebashkiaku po merrte pjesë në një një përkujtimore të masakrës së grekëve në Detin e Zi, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kliko per me shume info

Në pamje shihen se si agresorët fillimisht e ofendojnë atë më pas i sulen. “Më godisni nga të gjitha anët, me shkelma dhe grushte”, ka thënë ai.

Lidhur me situatën ka reaguar edhe Zyra e kryeministrit Tsipras, ku shprehen se bëhet fjalë për sulme të ekstremit të djathtë, por ende nuk është verifikuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.