Qëlloi me armë në kokë grabitësin shqiptar, Gjykata italiane rrëzon kërkesën e policit italian

Kliko per me shume info

Mirco Basconi quhet karabinieri italian, i cili në vitin 2015 qëlloi me plumb në kokë një grabitës 24 vjeçar me origjinë shqiptare duke e lënë të vdekur në vend, ndërkohë që Gjykata e Apelit ka rrëzuar kërkesën e tij për të hequr dënimin.

Polici 42 vjeçar është dënuar me 1 vit e gjysëm burg dhe 2 milion euro dëmshpërblim për familjen e 24 vjeçarit shqiptar Korab Xheta, ndërkohë që 1 vit më parë ka apeluar vendimin e Gjykatës.

Kliko per me shume info

Basconi ka deklaruar se ai nuk ka dashur të qëllojë shqiptarin, por plumbi i cili ka qëlluar gomën e makinës ka bërë rikoshet.

Kjo dëshmi e tij nuk është pranuar nga trupi gjykues, i cili ka rrëzuar kërkesën e italianit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.