Macron “i pret shpresat” Shqipërisë vetëm katër ditë pas takimit me Ramën

Kliko per me shume info

Presidenti francez Emanuel Macron ka dhënë një deklaratë aspak optimiste për Shqipërinë në lidhje me cështjen e integrimit në BE.

“Nuk jam për zgjerimin e BE pa bërë një reformë të Unionit”, ka thënë Macron gjatë një deklarate për median në Samitin e liderëve europianë e rajonalë në Sofje.

Kliko per me shume info

“Duhet ta shohim zgjerimin me kujdes dhe me ashpërsi”, ka shtuar më tej Macron.

Ai ka theksuar se e mbështet Ballkanin të ecë përpara në drejtim të integrimit në BE.

Vetem kater dite me pare, Macron priti kryeministrin Edi Rama ne pallatin Elyse ne Paris ne kuader te lobimit qe qeveria shqiptare po ben me vendet anetare te BE ne lidhje me statusin kandidat.

Pavaresisht ketij takimi, deklarata e Macron duket se paraqet nje qendrim kunder zgjerimit te shpejte te BE me vende te tjera ndonese presidenti francez ne deklaraten e tij ne Sofje nuk i referohet konkretisht Shqiperise. /lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.