Ministri i Jashtëm slloven: Pesimist për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Çështja nëse Komisioni Europian do të rekomandojë të martën hapjen e negociatave me Maqedoninë dhe Shqipërinë është ende e hapur, tha sot në Luksemburg, ministri i Jashtëm slloven Karl Erjavec.

Ai theksoi se ishte e vështirë të parashikohej se çfarë do të ndodhte, por shtoi se ishte pesimist se asnjë vend nuk do të merrte një rekomandim.

LEXO EDHE:  Kancelarja Merkel thërret urgjentisht në Berlin, Edi Ramën: Çfarë po ndodh?!
Kliko per me shume info

Komisioni Europian do të publikojë nesër Raport-Progresin për vendet e Ballkanit Perëndimor ku pritet të përcaktojë çeljen e negociatave.

Mediat kanë paralajmëruar se Komisioni do të propozojë hapjen e negociatave, por duke kushtëzuar në rastin e Shqipërisë me rezultatet e procesit të vettingut dhe rezultatet në reformën në drejtësi.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here