Kukan jep lajmin e rëndësishëm për Shqipërinë, ja kur do hapen negociatat

0

Shqipëria pritet të marrë rekomandimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE. Për këtë ka reaguar dhe Eduard Kukan.

Kukan, anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian dhe kryetar i Komisionit për bashkëpunim me vendet e Ballkanit Perëndimor, tha se ai beson se Shqipëria dhe Maqedonia kanë bërë progres të konsiderueshëm në rrugën drejt BE-së. Dy vendet do të marrin rekomandime për hapjen e negociatave të pranimit në BE në datën 17 prill.

Kliko per me shume info

Sipas Kukanit, Komisioni Evropian vlerëson punën e administratës publike, reformën gjyqësore, luftën kundër korrupsionit dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Në fillim të këtij viti, Jean-Claude Juncker tha se nëse Shqipëria e mban këtë paqe në rrugën e reformave, Komisioni do të japë anëtarësimin në Bashkimin Evropian për periudhën e parë gjashtëmujore të vitit 2018. “Dhe do të bëhet që kjo do të ndodhë”, tha Kukan tek Deutsche Welle.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.