KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqipërinë

Shefja e politikës së Jashtme e BE-së, Frederica Mogherini në një konferencë në Bruksel është shprehur se rekomandohet hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Sipas saj, reformat e nisura në vendet për të cilat kërkohet hapja e negociatave duhet të vazhdojnë më tutje.

Kliko per me shume info

‘Sot Komisioni rekomandon që KE të hapë negociata për Shqipërinë dhe për Maqedoninë’, tha Frederica Mogherini.

LEXO EDHE:  Meta në ceremoninë mortore të Liri Belishovës: Me dhimbje të thellë…

KE ka miratuar paketën për Ballkanin Perëndimor dhe për Turqinë.

Edhe komisionari Johanes Hahn është shprehur se KE ka vendosur që të rekomandojë hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

‘Kemi parë deri më tani nisjen e Reformës në Drejtësi, vettingun dhe duhet të themi se kjo reformë duhet të vazhdojë më tutje. Tashmë i takon Këshillit që të vlerësojë dokumentet tona’, u shpreh Hahn.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here