E RRALLË/ Gjendet pas 73 vjetësh nëndetësja e Hitlerit (FOTO)

0

Një nëndetëse e humbur gjermane thënë se ishte nën udhëheqjen naziste, e mposhtur në Amerikën e Jugut, është zbuluar pas gati 73 vjetësh.

U-3523 ishte një nga nëndetëset e Hitlerit të tipit XXI – një dizajn i ri dhe shumë i avancuar i cili erdhi shumë vonë për të ndaluar fitoren aleate.

Kliko per me shume info

Ishte klasa e parë e anijeve U, të dizajnuara për të lundruar e zhytur mnë zhytur për një periudhë të zgjatur kohe dhe kishte një seri që e lejonte që të lundronte pa u ndalur në Amerikën e Jugut shkruan DailyMail.

U-3523 mendohej se ishte zhytur nga një sulm britanik i Liberatorit B24 më 6 maj 1945, por pamundësia për të gjetur rrënojat nxiti thashetheme se ajo kishte ikur./lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.