Artan Hoxha flet për herë të parë pas ndalimit nga SHBA për deputetin Tom Doshi

Gazetari investigativ Artan Hoxha e sheh disi me habi shpalljen “non-grata” në SHBA të deputetit Tom Doshi.

Kliko per me shume info

Hoxha bën një renditje të të gjitha rasteve që lidhin Doshin me autoritetet amerikane, që prej kabllogrameve ku ai përmendej si personi që ndaloi Edi Ramën nga dhënia e dorëheqjes nga PS, deri te vizitat e shpeshta në SHBA edhe në kohën kur rezultonte në listën e zezë.

LEXO EDHE:  Kamëz, 19-vjecarja i bën gjëmën familjes për të dashurin, vjedh gjithë paratë e shtëpisë

Deklarata e Hoxhës në emisionin “Real Story”:

Nga informacioni që kam unë Doshi ka aplikuar vitin e kaluar për vizë amerikane, pasi i kishte skaduar viza, dhe mesa di unë meqë ka një çështje për mosdeklarim të të ardhurave dhe për një dhuratë që i ka bërë Kishës. Çështja e deklarimit të pasurisë ka shkuar në Shkallën e Parë dhe vendimi i fundit mesa pash listohen këto që unë përmenda më parë.

LEXO EDHE:  Zhdukja misterioze e ish-këshilltarit të Dritan Priftit, bashkëshortja kërkon të shpallet i vdekur

Është fakt që Doshi nuk ka qenë asnjëherë zyrtar i shtetit, por vetëm deputet. Ai ka qenë në SHBA edhe kur përmendej se ishte në listën e zezë. Uën me tepër këtë rast e shoh si një mesazh që jepet tjetër kujt.

Kemi vetëm dy raste deri tani, Llallës dhe Doshit, përfshirja, se Doshi nuk ka qenë zyrtar. Është i vetmi rast ku elita e politikës kanë shkuar në prokurori për të dhënë deklarimet lidhur me atë rast në Krimet e Rënda.

LEXO EDHE:  Ahmetaj paralajmëron bashkitë: Nuk keni fonde, po nuk shlyet borxhet

Situata që ka patur ky deputet me SHBA ka qenë herë pas here, herë thuhej që është në listën e zezë, herë shkonte në SHBA. Ai mund ta kundërshtojë pranë autoriteteve amerikane…

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here