ALARMI/ Pse po vdesin 6 milion njerëz në vit në botë? Ja çfarë thotë studimi i fundit

0

Më shumë se 95 për qind e popullsisë globale jeton në zona ku ajri i jashtëm kalon kufirin e shëndetshëm të ndotjes të vendosur nga Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Një studim i kryer nga Instituti i Efektetve Shëndetësore (Health Effects Institute) buloi se kjo ka kontribuar në vdekjen e më shumë se gjashtë milionë njerëzve në mbarë botën vitin e kaluar.

Kliko per me shume info

Pothuajse 60 për qind e botës thith ajër që është tre herë e gjysmë më shumë se ‘kufiri i shëndetshëm’ i ndotjes.

Shkencëtarët matën ajrin e pashëndetshëm nga sasia e “lëndës së hollë të grimcave” – ​​pluhur ose grimca të holla 20-30 herë më të vogla se gjerësia e një qimeje njerëzore, shkruan DailyMail.

Vendet me ajrin më të pastër në botë, me një mesatare vjetore më të ulët se prej 8 mikrogramësh për metër kub, janë në Australia, Brunei, Kanada, Estoni, Finlandë, Grenlandë, Islandë, Zelandë të Re, Suedi dhe disa vende ishullore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.