Teatri dhe Kullat/ Veliaj: Projekti i Kapexhiut është fashist, pedonalja është kthyer në qebaptore

Kliko per me shume info

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj, ka dhënë arsyet sepse nuk pranon projektin e propozuar nga Bujar Kapexhiu për Teatrin e ri Kombëtar.

“Teatri nuk do ketë kullë, s’ishte premtim, por fakt…nuk bie dakort me nje propozim për arkitekturë fashiste, të vazhdojmë të themi të ndërtojmë një qytet të ri fashist… Propozim i ri është përgjigja pse na duhet një strukturë moderne në Tiranë.

Kliko per me shume info

Kullat te pedonalja e vjetër,  e cila sot është qebaptore me mish keci, restorant i falimentur kinez, një parkim i bashkisë, ca zyra të bashkisë dhe disa ferrishte të mëdha.

Cfarë bëjmë ne kur shkojmë jashtë vendit, shkojmë në një hotel te bregu i lumit? Jo, shkojmë në qendër, ti kemi gjërat afër.

Ajo është e gjitha hapësira e bashkisë, që është tokë djerrë, si cdo zhvillues që hyn në negociata me pronarin, po themi në shkëmbim të kësaj do i japësh qytetit këtë teatër, sic ndodhi për lodrat, pazarin, o ka rujtur kjo bashki trashëgimi o s’ka rujatur njeri, shife pazarin, markata…” , tha Veliaj./syri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.