Rikthehet dimri me stuhi. Nga e marta, shi, dëborë e përmbytje

Kjo javë që vjen pritet të sjellë surpriza për sa u përket kushteve të motit. Përveç reshjeve të dendura të shiut, rikthehen reshjet e dëborës dhe zbritjet e ndjeshme të temperaturave deri nën 0 gradë në zonat malore.

Temperaturat do të nisin të zbresin që nga dita e hënë. Ndonëse në zonat e ulëta dhe bregdet ato kishin mbërritur deri në 25 gradë në mesditë, duke kaluar edhe temperaturat mesatare të muajit mars, gjatë kësaj jave pritet që temperaturat e ulëta të shënojnë 4 gradë Celsius dhe në mesditë të mos i kalojnë 18 gradët.

LEXO EDHE:  Del vendimi i Vetting-ut, gjyqtari me shtetësi kanadeze nuk justifikoi dot 480 milionë
Kliko per me shume info

Por temperaturat e larta të këtyre ditëve që lamë pas, ku ditën e shtunë termometri regjistroi vlera deri në 25 gradë Celsius si dhe reshjet e shumta të shiut, kanë bërë që të shkrijë dëbora në zonat malore, duke rritur sasinë e prurjeve nëpër lumenj.

Nga përllogaritjet e Institutit të Gjeoshkencave, të Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, rezulton se në lumenjtë e Drinit, Bunës dhe liqenin e Shkodrës do të ketë prurje në nivele të larta, gjë që bën që të zgjerohet zona e përmbytjeve në zonën e nënShkodrës dhe zonave periferike të qytetit afër liqenit.

LEXO EDHE:  EMRAT - Identifikohet tregtari i vrarë nga grabitësit në Kamzë, i plagosën edhe gruan

Madje për shkak të reshjeve intensive që priten gjatë mesnatës së të dielës dhe gjatë ditës së hënë do të rriten edhe më shumë prurjet në lumenj./tch

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here