Ngordh rinoceronti i fundit i bardhë, shuhet specia

Rinoceronti i fundit i bardhë ka ngordhur duke lënë pas dy femra dhe duke shuar shpresat për ripërtëritjen e species së rrallë.

Rinoceronti 45-vjeç me emrin Sudan ishte në gjendje të rëndë shëndetësore gjatë ditëve të fundit për shkak të problemeve të moshës, dhe grupi i aktivistëve që kujdeseshin për të vendosi ta eutanizojë.

LEXO EDHE:  2-vjeçari mbijetoi pasi fikën aparaturat, seancë ‘jetë a vdekje’ në gjykatë
Kliko per me shume info

Sudan ruhej me ushtarë të armatosur në Kenia, të cilët e mbronin nga gjuetarët ilegalë të fildishit.

“Ai ishte një gjigant i butë. Të gjithë e kishin frikë por ai s’kishte asgjë për t’u frikësuar”, tha aktivistja Elodie Sampere.

Shkencëtarët mundën të ruajnë një pjesë të materialit gjenetik të rinocerontit me shpresën se do ta “ringjallin” një ditë artificialisht.

LEXO EDHE:  I bëri për 6 vite rresht thonjtë me akrilik, e vërteta e hidhur që i ndodhi kësaj gruaje do ju habisë

Rinoceronti perëndimor i zi u deklarua i zhdukur para 7 vitesh si pasojë vrasjeve masive për fildishin e brirëve të tyre. Ndërsa pesë speciet e mbetura konsiderohen të rrezikuara.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here