Këto janë shenjat që tregojnë se vuani nga kanceri i zorrëve

Është e rëndësishme të dini shenjat e kancerit të zorrëve që të mund ta kapni atë herët.

Kanceri i zorrëve është lloji i trete i kancerit më i zakonshëm në Britani, por shumica e njerëzve nuk i njohin simptomat.

Kliko per me shume info

Kanceri i zorres eshte nje semundje e cila eshte lehtesisht e trajtueshme nese kapet heret, por zgjedhjet e NHS thone qe mund te jete e veshtire per tu identifikuar, sepse simptomat mund te jene te paqarta dhe madje te padetyrueshme.

LEXO EDHE:  Çfarë e shkakton sidromën syri i thatë, mënyrat e shërimit

Megjithatë, faqja e internetit e NHS sugjeron që 90% e njerëzve me kancer të zorrëve përjetojnë këto simptoma:

Shkurtesa e frymëmarrjes

Kollë e vazhdueshme

Enjtje dhe zgjerim i gjinjve meshkuj

Ndjenja e hidhërimit në skrotumin tuaj

Dhimbje te herepashershme në testikuj

1. Një ndryshim i vazhdueshëm në zakonin e zorrëve

Nevoja për të shkuar në tualet më shpesh dhe ndonjëherë dhimbje barku

2. Rrjedhje gjaku pa shkak

LEXO EDHE:  Arrin mbi 600 numri i të prekurve nga fruthi në Shqipëri

Nëse keni rrjedhje gjaku pa asnjë arsye tjetër të qartë, kjo mund të jetë një shenjë e kancerit të zorrëve.

3. Dhimbje barku

Dhimbja, sikleti ose fryrja mund të jetë gjithashtu një shenjë e kancerit të përbashkët.

4. Humbja e peshës

Humbja e pashpjegueshme e peshës ose humbja e peshës për shkak të mungesës së ushqimit të ngrënë për shkak të dhimbjes së stomakut mund të jetë një shenjë paralajmëruese.

LEXO EDHE:  Ndryshimi i shkrimit e paralajmëron një sëmundje

5. Një gungë

Një gungë në barkun tuaj që nuk largohet mund të jetë gjithashtu një shenjë e kancerit të zorrëve dhe duhet të kontrollohet nga një mjek.

6. Pengesa ne zorre

Simptomat e pengesave të zorrëve mund të përfshijnë:

Dhimbje të vazhdueshme, dhe ndonjëherë të rënda, të barkut.

Ënjtje e vazhdueshme e barkut dhe dhimbje barku.

Vjellje

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here