Alarmohen shkencëtarët: Drejt shkrirjes një akullnajë në madhësinë e Spanjës

Shkencëtarët nga Divizioni i Antarktidës kanë dhënë sinjalin se një akullnajë me sipërfaqe sa shteti i Spanjës, rrezikon të shkrihet duke rritur nivelin e ujit më shumë se sa ishte parashikuar.

Pas mbarimit të sezonit të verës dhe temperaturave të larta, në hemisferën jugore akullnaja po lundron tashmë e ndarë nga kontinenti i akullt, duke i vërtetuar shkencëtarëve se ritmi i shkrirjes mund të jetë më i shpejtë duke qenë se themelet e saj nuk janë të ngurta.

LEXO EDHE:  Dalin pamjet sekrete/ Ushtria amerikane vret një krijesë misterioze e cila po fluturonte në qiell
Kliko per me shume info

Sipas studiuesve, në rastin më të keq niveli i ujit të detit mund të rritej me tre metra duke përmbytur qytete të tëra.

Copa gjigande e quajtur Tottenu, po mbahet nën vëzhgim të rreptë nga grupi i vigjilencës.

Nga viti 2002 deri në 2016, Antarktika ka humbur 125 gigatonë akull në vit, duke bërë që nivelet globale të detit të rriten me 0.35 mm në vit.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here