Zbulimi i jashtëzakonshëm/ Angelzët e hershëm kanë qenë me lëkurë të zezë (FOTO)

Kliko per me shume info

Britanikët e parë të lashtë kishin lëkurë të zezë, flokë kaçurrelë të errët dhe sy blu, sipas testeve të ADN-së.

Gjetjet ‘e jashtëzakonshme’ u bënë me anë të testeve gjenetike të fundit dhe teknikave të rindërtimit të fytyrës të kryer për herë të parë në kockat e ‘Burrit Çedar’ i cili vdiq 10.000 vjet më parë.

Kliko per me shume info

Kockat, të gjetura në grykën e Cheddar Gorge, janë skelet më i vjetër thuajse i plotë i njeriut ndonjëherë i gjetur ndonjëherë në Britani dhe shkencëtarët thanë se ishin të befasuar kur zbuluan se Britania e hershme do të konsiderohej “e zezë” në qoftë se ai jetonte sot.

Hulumtimi sugjeron se banorët e parë të ishujve britanikë zhvilluan lëkurë të bardhë më vonë se sa mendohej më parë.

Ekspertët gjithashtu zbuluan se si “Burrit Çedar” është i lidhur drejtpërdrejt me 1 deri në 10 njerëz që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar sot./lajmifundit.al

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5358699/First-Brit-dark-skinned-blue-eyed.html

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.