Vitaminat që sigurojnë bukuri dhe shëndet: Mësoni cilat janë

Kliko per me shume info

Vitamina E u jep flokëve shkëlqim dhe dendësi, ndërsa B12 është furnizues kryesor i energjisë në organizëm.

Vitaminat janë shumë të rëndësishme për organizmin tonë. Roli i tyre është ngushët i lidhur me shëndetin tonë, por edhe me bukurinë.

Kliko per me shume info

Megjithatë, nuk është punë e lehtë të përcaktohet cilat vitamina për çfarë janë të mira, andaj mu për këtë arsye ne po ndajmë me ju informacionet e dobishme.

Flokët, lëkura dhe thonjtë:

1. Vitamina B rrit flokët, zbukuron lëkurën dhe forcon thonjtë.
2. Zinku për flokë më pak të thinjur.
3. Vitamina D: ndihmon rritjen e flokëve.
4. Vitamina E: u jep flokëve shkëlqim dhe dendësi.
5. Vitamina B3: stimulon qarkullimin e gjakut dhe bashkë me këtë edhe rritjen e flokëve.
6. Magnezi: flokëve u jep fortësinë. Hekuri: ka rolin në rritje të flokëve.

Bimë të dobishme: hithra, aloja dhe borziloku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.